Suriyeli mültecilerde dünyaya ilişkin varsayımlar ve travma sonrası büyümenin anksiyete üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investıgatıon of effects of assumptıons about the world and the posttraumatic growth on anxıety at syrıan refugees
  1. Tez No: 671974
  2. Yazar: YUSUF YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyaya ilişkin varsayımlar kişinin zihinsel ve bireysel olarak dünya ve hayat konusunda ki görüşleri ve düşünceleridir. Travma sonrası büyüme oldukça olumsuz zorlayıcı yaşam olayları ile baş edebilme sonucu oluşan olumlu, başka bir deyişle pozitif yönden değişiklikler olarak ifade edilmektedir. Anksiyete; kaygı, boğulma hissi, sıkıntılı durum, bunaltı anlamına gelir. Bu çalışmanın amacı Suriyeli mültecilerde dünyaya ilişkin varsayımlar ve travma sonrası büyümenin anksiyete üzerine yordayıcı etkisini incelemektir. Betimsel yöntem kullanılan bu araştırmada araştırmanın örneklemi İstanbul Avrupa yakası Fatih semtinde yaşayan kadın mültecilerden oluşmaktadır. Araştırmaya 341 kadın katılmıştır. Bu araştırmada veriler,“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”,“Dünyaya İlişkin Varsayımlar Ölçeği”,“Travma Sonrası Büyüme Ölçeği”, ve“Beck Anksiyete Ölçeği”ile elde edilmiştir. Verilerin analizi SPSS programında yapılmıştır. Araştırmada dünyaya ilişkin varsayımlar ve anksiyete arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Travma sonrası büyüme ve anksiyete arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Dünyaya ilişkin varsayımlar ve travma sonrası büyüme arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Dünyaya ilişkin varsayımlar, travma sonrası büyüme ve anksiyete arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Suriyeli mültecilerde dünyaya ilişkin varsayımlar ve travma sonrası büyümenin anksiyete üzerinde anlamlı yordayıcı güce sahip olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Assumptions regarding world are opinions and thoughts based on one's mental and personal views. Post-traumatic growth is expressed as positive, in other words, positive changes. resulting from coping with highly negative and challenging life events Anxiety; means anxiety, feeling of suffocation, distress, anxiety. The aim of this study is to examine the assumptions about the world and the predictive effect of post-traumatic growth on anxiety in Syrian refugees. In this research using descriptive method, the sample of the research consists of female refugees living in Fatih district on the European side of Istanbul. 341 women participated in the study. In this study, data were obtained with the“Socio-Demographic Information Form”,“Assumptions About the World Scale”,“Post Traumatic Growth Scale”, and“Beck Anxiety Scale”Data analysis was done in SPSS program. In the study, it was determined that there is a significant relationship between the assumptions about the world and anxiety. It has been determined that there is a significant relationship between post-traumatic growth and anxiety. It was determined that there is a significant relationship between assumptions about the world and post-traumatic growth. It has been determined that there is a significant relationship between assumptions about the world, post-traumatic growth and anxiety. Assumptions about the world and post-traumatic growth were found to have significant predictive power on anxiety in Syrian refugees. The findings were discussed within the framework of the literature and various suggestions were made.