Bir boyutlu anharmonik periyodik yapılarda dalgaların yayılmasının iletim hattı ile incelenmesi
  1. Tez No: 67199
  2. Yazar: ŞERAFETTİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YARENERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
oz Bu araştırmada, lineer bobin (L) ve lineer olmayan (non-linear) sığa (C=Co-aV1/2) devre elemanları kullanılarak oluşturulan LC iletim hatunda, sinyal kaynağından sisteme sürülen dalgaların lineer olmayan periyodik ortamda ilerlemesi incelendi. Deneyler, bir boyutta harmonik olmayan tek atomlu (monoatomic) ve iki atomlu (diatomic) örgülere uygulandı. Deney verileri,sistemlerin dağınım (dispersion) eğrilerinin ve durum yoğun hıklarının (density of states) uygulanan sinyalin genliği ile değiştiğini göstermektedir.Uygulanan dalganın genliğinin artışı ile, hem durum yoğunluklarının daha düşük frekanslara kaydığı (yumuşak fonon), hem de spektrumun değiştiği ve yasak enerji band aralıklarında yerel kiplerin (local mode) oluştuğu gözlendi. Bunların titreşim kiplerinin birbirleriyle etkileşiminin sonucu olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this thesis, we studied the propagation of waves from a signal generator through a periodic nonlinear transmission line which is made up of linear inductance(L) and nonlinear capasitors (C=Co-aV1/2) which are varicap diodes. Experiments were made nonlinear transmission lines which corresponds to nonlinear monoatomic and diatomic lattices.In the experiment we measured phase change of waves for unit cell for various frequencies amplitudes and offset voltages.Using these data we obtained dispersion curves and density of states for each case. We found out that density of states shifts to lower frequencies as amplitude of waves increases apart from these we observed that even in a monoatomic lattice, band gap appears in density of states spectrum.In the case of diatomic lattice local modes has been observed. We think that all observations are due to nonlinear terms and the interactions at linear modes in the system.