Bir kamu hastanesinde çalışan ebelerin adli ebelik konusundaki bilgi ve deneyimleri
Knowledge and experiences about forensic midwifery of midwives working in a public hospital
  1. Tez No: 671995
  2. Yazar: ROJDA BAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE UYAR HAZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Ebelik, mesleğin getirdiği yetkinlik alanları itibari ile obstetri ve jinekoloji alanlarında birçok adli olaylar ile karşı karşıya gelmektedir. Hukuk, tıbbi adli uygulamalar konusunda bu kadar açık iken sağlık profesyoneli olan ebelerin bu konuda yetersiz bilgiye sahip olması ve olayları tanımlayamaması olayın kendilerinin aleyhlerine dönmesine ayrıca olaylarda yer alan kişilerin zarar görmesine de sebebiyet verebilir. Bu çalışmanın amacı, ebelerin adli ebelik konusundaki bilgi ve deneyimlerini belirlemektir. Tanımlayıcı tipte olan bu çalışma, İstanbul ili Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini, hastanede çalışan 117 ebe oluşturdu. Araştırma verilerinin toplanmasında, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Ebelerin Adli Olgulara Yaklaşımda Bilgi Düzeylerini Belirlemeye Yönelik Kontrol Listesi Formu kullanıldı. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatikler, student T testi, MannWhitney-U, Oneway ANOVA, Kruskal-Wallis test ve Dunn-Bonferroni test, Pearson ki-kare test, Fisher's exact test ve Fisher-Freeman-Halton exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Midwifery is confronted with many forensic events in the fields of obstetrics and gynecology due to the competence areas brought by the nature of the profession. While the law is so clear about medical forensic practices, the fact that midwives, who are health professionals, have insufficient knowledge on this subject and cannot describe the events may cause the incident to turn against them and also cause the persons involved in the events to be harmed. The aim of this study is to determine the knowledge and experiences of midwives about forensic midwifery. This descriptive study will be carried out in İstanbul Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital. 117 midwives working in the hospital were the sample of the study. An Introductory Information Form and a Checklist Form for Determining the Knowledge Levels of Midwives in Approaches to Forensic Cases were used to collect the research data. Descriptive statistics, student T test, MannWhitney-U, Oneway ANOVA, Kruskal-Wallis test and Dunn-Bonferroni test, Pearson chi-square test, Fisher's exact test and Fisher-Freeman-Halton exact test were used to evaluate the research data.