İlhanlıların batı sınırı ve batıya dair politikaları
The western border and west policies of The İlkhans
- Tez No: 672027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Cengiz Han'ın torunlarından olan Hülegü, Mengü Han'ın emriyle batı seferine görevlendirildi. İsmâîlîlerin yok edilmesi, Abbasi Halifeliği'nin itaat altına alınması, Suriye ve Mısır topraklarının ele geçirilmesi amacıyla yapılan batı seferi başlangıçta hızlı ilerledi. İlhanlı Devleti, 1256 yılında İsmâîlîleri ve 1258 yılında Abbasi Halifeliği'ne son verdi. Lakin Suriye toprakların tamamını ele geçiremeden 1260 yılında Memlûk ordularına yenilen İlhanlı Devleti, aynı zamanda Altın Orda ve Anadolu Selçuklu Devleti ile uğraşmaktaydı. Farklı cephelerde aynı anda mücadele etmek zorunda kalan İlhanlılar, batı ilerleyişinde politikalarını içinde bulundukları şartlara göre belirlemeye başladı. İslam Dünyası'na büyük darbe vurmalarına rağmen kısa süre sonra İslamiyet İlhanlı hükümdarlarının seçtiği bir din oldu. Aynı zamanda büyük zenginliklere sahip olan Anadolu'yu sömürürken diğer taraftan Anadolu'ya gelen İlhanlı valileri tarafından imar faaliyetleri yürütülmekteydi. Farklılık gösteren politikalarla varlığını yaklaşık 80 yıl koruyan İlhanlılar, Anadolu, Ortadoğu ve Yakındoğu topraklarına bir dinamizm kazandırdı. İlhanlıların bu süreç içindeki faaliyetlerini, politikalarını, diplomatik ilişkilerini ve kendinden sonraki devletlere etkileyen sistemlerini ortaya koymak adına bu tezi yazma gereği duyduk. İlhanlı hükümdarları nazarından İlhanlıların batıya dair temel politikalarını ortaya koymaya çalıştık
Özet (Çeviri)
Hülegü, one of Genghis Khan's grandchildren, was assigned to the western expedition by order of Mengü Han. The western expedition, which was carried out with the aim of destroying the Ismailis, subjugating the Abbasid Caliphate, and seizing the lands of Syria and Egypt, progressed rapidly. The Ilkhanid State ended the Ismailis in 1256 and the Abbasid Caliphate in 1258. However, the Ilkhanid State, which was defeated by the Mamluk armies in 1260, before Syria could capture all of its territories, was also dealing with the Golden Horde and the Anatolian Seljuk State. Having to fight on different fronts at the same time, Ilkhanians started to determine their policies in the western progress according to the conditions they were in. Although they dealt a great blow to the Islamic world, Islam soon became a religion chosen by the Ilkhanid rulers. While exploiting Anatolia, which had great wealth, on the other hand, construction activities were carried out by the Ilhanli governors who came to Anatolia. The Ilkhanians, who preserved their existence for about 80 years with different policies, brought dynamism to Anatolia, the Middle East and Near East lands. We felt it was necessary to write this thesis in order to reveal the activities, policies, diplomatic relations and the systems affecting the following states of the Ilkhanians within this process. We tried to reveal the fundamental policies of the Ilkhanians regarding the west from the perspective of the Ilkhanid rulers.