Dating violence prevalence and the relationship between dating violence and coping styles of university students in Turkey
Türkiye'deki üniversite öğrencilerinde flört şiddetinin yaygınlığı ve stresle başa çıkma tarzlarıyla ilişkisi
- Tez No: 672028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP MAÇKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Flört şiddeti çalışmaları Türkiye'de oldukça sınırlı olmasına rağmen var olan çalışmalar flört şiddetinin Türkiye'de de yaygın olduğunu gösteriyor. Bu çalışmanın amacı, flört şiddetinin Türkiye'deki üniversite öğrencileri arasındaki yaygınlığının ve stresle başa çıkma tarzları ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Türkiye'deki 443 üniversite öğrencisinden oluşan bir örneklemin flört şiddeti tecrübeleri“Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği”(CTS2) (Aba ve Kulakaç, 2016) ile, stresle başa çıkma tarzları ise“Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği”(Şahin ve Durak, 1995) kullanılarak incelenmiştir. Flört şiddetinin bu örneklemde de literatürdeki kadar yaygın olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar durumun ciddiyetini vurgulamaktadır. Beklendiği üzere, psikolojik şiddet en yaygın flört şiddeti türüdür. Cinsel flört şiddeti için ise beklenenin üstünde bir oran gözlemlenmiş, örneklemde cinsel şiddetin fiziksel şiddetten daha yaygın olduğu görülmüştür. Flört şiddeti sosyal desteğe başvurma dışındaki probleme yönelik/etkili stresle başa çıkma tarzlarıyla (kendine güvenli ve iyimser yaklaşım) negatif yönde anlamlı ilişkiler gösterirken duygulara yönelik/etkisiz stresle başa çıkma tarzlarıyla (çaresiz ve boyun eğici yaklaşım) pozitif ve anlamlı ilişkiler göstermiştir. Regresyon analizlerine göre iyimser ve boyun eğici başa çıkma psikolojik flört şiddeti uygulamayı yordarken, çaresiz başa çıkma psikolojik flört şiddetine maruz kalmayı yordar. Sonuçlar feminist perspektif kullanılarak incelenmiş, klinik bulgular tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Dating violence research in Turkey is limited, though the existing studies suggest that it's prevalent in Turkey as well. The goal of this study was to examine the prevalence of dating violence among university students in Turkey and its relationship with coping styles. Dating violence experiences of 443 university students in Turkey were explored with“The Revised Conflict Tactics Scale”(CTS2) (Aba & Kulakaç, 2016) and their coping styles were explored using the“Coping Style Scale”(Şahin & Durak, 1995). Prevalence rates of the current sample are as high as those observed in prior studies, which emphasize the urgency of the problem. Psychological dating violence was the most prevalent type as expected. Sexual dating violence rates of the sample were higher than expected, they exceeded physical violence rates. Dating violence correlated negatively with problem-oriented/effective coping styles (self-confident and optimistic coping) except for seeking of social support, and positively with emotion-oriented/ineffective coping styles (helpless and submissive coping) at significant levels. Regression analyses showed that optimistic and submissive coping predicted psychological dating violence perpetration while helpless coping predicted psychological dating violence victimization. Findings have been evaluated using a feminist perspective, clinical implications have been discussed and recommendations have been presented.