İlhanlıların Anadolu Beylikleri ve Osmanlı toplum ve devlet yapısına etkileri
Ilkhanids effect on Anatolia Beyliks and Ottoman society and state structure
  1. Tez No: 559621
  2. Yazar: MERYEM TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Cengiz Han devletini cihanşümul hedeflerle tesis ettikten sonra oğulları arasında taksim etmiştir. Cengizoğulları imparatorluğun sınırını Çin'den Avrupa içlerine kadar genişletmiştir. Batı seferleri için vazifelendirilen Hülagü Han İran'da devletini kurmuş bir süre sonra da imparatorluktan bağımsız hareket etmeye başlamıştır. İlhanlıların batıya gelişi çağdaşı pek çok devleti derinden etkilemiştir. Çalışmamızın hedefi Cengizlilerin ulaştıkları yerlerde tahribata yol açtığı fikrinin aksini ortaya koymak olmuştur. XIII. yüzyıldan itibaren başlayan Cengizli tesiri Selçuklu ve Türkmen beylikleri üzerinde XV. yüzyıla kadar kuvvetli bir şekilde devam etmiştir. Selçuklular ve beylikler İdari, mali ve askeri teşkilatlarını örnek alarak kurumlarını şekillendirmişlerdir. Bu dönemde canlanan milli duygular Anadolu'ya Cengizliler ile birlikte taşınan eski bozkır geleneklerinin eseridir. Batı Anadolu Türkmen beylikleri içinde yer alan ve daha sonra büyük bir imparatorluk olan Osmanlılar da bu yıllarda kuruluşunu gerçekleştirmiştir. İlhanlıların varlığı toplum yapısından devletin işleyişine kadar pek çok alanda etkisi bugüne değin sürecek köklü değişimlere yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
After establishing his state with global goals, Genghis Khan divided the empire among his sons. Sons of Genghis widened the empire from China through inner Europe. Hulagu Khan who had charged with west campaign built a new state in Iran. After a while, he began to act independently from the Mongol Empire. The arrival of the Ilkhanids in the West has profoundly influenced many coeval state. The primary aim of our study was to reveal the opposite idea that the Mongols caused destruction in the places they reached. The Mongols influence, which began in the 13th century, continued strongly on the Seljuk and Turkmen principalities until the 15th century. Seljuks and beyliks have shaped their administrative, financial and military institutions by taking the İlkhanids as a model. The national emotions that have been revived in this period are the work of the old steppe traditions which were carried together with the Mongols to Anatolia. The Ottomans, which were part of the Western Anatolian Turkmen principalities and later a large empire, were established in these years. The existence of the Ilkhanians has led to radical changes that will continue until today in many areas, from the social structure to the functioning of the state.