Memlûk devletinin Anadolu beylikleri ile münasebetleri
Relationships between Mamluk state and the Anatolıan principalities
- Tez No: 356259
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KANAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
Mısır ve Suriye'de hüküm süren Memlûk Devleti kuzey sınırında yer alan Anadolu Beylikleri ile yoğun ilişkiler içinde bulunmuştur. Özellikle Anadolu'nun güneyinde bulunan Dulkadiroğulları, Ramazanoğulları ve Karamanoğulları gibi Türkmen Beylikleri ile iyi ya da kötü yönde seyir gösteren münasebetler içinde olmuştur. Bununla beraber Anadolu'nun kuzeyi ile aynı oranda irtibat yaşanmamıştır. Bunun en önemli sebebi aradaki mesafedir. Güney Anadolu Beyliklerinin Memlûklerle sınır olmaları hasebiyle bir mecburiyetin sonucu olarak hâsıl olan sıkı ilişkileri Kuzey Anadolu Beylikleri için söz konusu değildir. Buna rağmen Memlûk Devleti ile Batı ve Kuzey Anadolu Beylikleri arasında ticaret, mektuplaşma, hediyeleşme ve bazı hadiseler vuku bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Mamluks State, which reigned at Egypt and Syria, had busy relationships with the principalities stiuated at the north region. Especially they had relations for better or worse with The Turkmen principalities such as Dulqadirids, Ramazanids and Karamanids situated at the north part of Anatolia. Nevertheless it couldn?t have been communicated at the same ration with the north and west region as it was at the south. The most important reason of it was the distance between them.The steady relations that the Mamluks developed with the South Anatolian Principalities is not point at use for the North and the West Anatolian Principalities. Nonetheless, some of the correspondences and giving away ceremonies, commerce happened between the West and North Principalities and The Mamluks.