Post prodüksiyonun reklam fotoğrafına katkısı
Contribution of post-production to advertising photography
- Tez No: 672031
- Danışmanlar: PROF. HALİS OZAN BİLGİSEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Sahne ve Görüntü Sanatları, Advertising, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İcadından bu yana profesyonel fotoğraf üretimi ile ilgili aşamaları düşündüğümüzde ilk planda teknik ekipmanları, ışık sistemlerini, konuyu anlatan geniş arka planları yahut estetik olarak göze hitap eden pek çok unsurun düzenlenmesini ve tüm bunların üretim zincirindeki birbirleriyle olan bağlantılarını sayabiliriz. Fakat yine en başından bugüne kadar gelindiğinde en çok vakit alan teknik işlemin 'post-prodüksiyon' (rötuş, görüntü işleme) olduğunu ve nihai sonucun çoğunlukla bu işleme göre değiştiğini görürüz. Reklam fotoğrafında bu durumun çok daha baskın olması bu tezin temel çerçevesini oluşturmaktadır. Reklam üretimi, birçok adımdan oluşurken bu sürecin içerisinde yer alan reklam fotoğrafı üretim sürecini ayrıca ele almak gerekmektedir. Bu basamakların en sonuncusu ise üretimi son haline getiren post prodüksiyon sürecidir. Sürecin aslında reklamın fikir aşamasının oluştuğu ilk adımdan itibaren belirlendiğini söyleyebiliriz. Planlamaya göre nihai hedef daha ilk adımdan sonucun en iyi şekilde belirlenmesidir ki bu da tüketiciye doğrudan ya da dolaylı olarak ulaşması gereken mesajın içeriğinin ne denli gerçeğe yakın ve ikna edici olduğuyla ilgilidir. Bu araştırma, 'post prodüksiyon' sürecinin imajların yaratılmasındaki rolü ve nihai etkilerinin izleyiciler tarafından daha iyi anlaşılması amacıyla kaleme alınmıştır. Reklam sektöründeki profesyonellerle yapılan röportajlar, edinilen uzman görüşleri ile teorik ve pratik bilgiler derlenip sunulmaktadır. Sonuç olarak bu araştırmada, post prodüksiyon konusu ve görüntü manipülasyon süreçleri ilgilenen tüm meraklı fotoğrafçılar, öğrenci ve akademik araştırmacılar için bir tür literatür oluşturması ve konunun tarihsel sürecinden günümüze dek uzanan dinamiklerin çok daha iyi anlaşılması için bir kılavuz oluşturma çabası olarak da değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Since its invention, when we think of the photography we can count, first the technicianequipments then the light systems, the broad backgrounds that describe the subject ormany things that appeal to the eye aesthetically. But again from the very beginning until today, we can see that the technical process thattakes most of the time is 'post-production'( retouching, image processing) and the resultmostly depends on this procedure. The fact that this is more dominant in the advertisingphoto, forms the basis of this thesis. While advertising production consists of many steps, itis necessary to consider the advertising photo production process separately. The last step ofthis is the post- production process that finalizes the production. We can say that thisprocess is actually determined in the first step where the advertisement idea formed. Theplan formes the result in the best way from the very first step. In the content of the message that should reach the consumer directly is to be how real and convincing. This study has been done to make the audience understand the role and the effects of the'post-production' process. The interviews made with the professionals in the advertising industry, presents the theoric and practical opinions of the experts. As a result; this thesis can be a guide for all students and academic researchers interested in this field, and can be evaluated as a research for a better understanding of the historical process of the subject.