Farklı yüzey işlemlerinin monolitik zirkonya materyalinin mekanik özelliklerine etkisi
Effect of different surface treatments on the mechanical properties of monolithic zirconia material
- Tez No: 672030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AYŞE ŞANAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüzey işlemi olarak kumlama ve hidroflorik asit (HF) uygulanmasının güncel monolitik zirkonya materyalinin erken ve geç dönem siman bağlantısına, biaksiyel eğme dayancına, t-m faz dönüşümüne etkilerinin incelenmesidir. Disk şeklinde (12×1,2 mm) sinterlenmiş monolitik zirkonya örnekler (VITA YZ XT, Vita Zahnfabrik, Bad säckingen, Almanya) Grup C (kumlama), Grup K20HF (kumlama+%20 HF), Grup K40HF (kumlama+%40 HF), Grup 20HF (%20 HF), Grup 40HF (%40 HF) olacak şekilde 5 gruba bölünerek ilgili yüzey işlemleri uygulandı. Her gruptan birer örneğe X-ışını diferaksiyonu (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizleri yapıldı. Tüm gruplardan yaşlandırılmış ve yaşlandırılmamış yedişer örneğe makaslama bağlanma dayanımı testi (SBSt) uygulandıktan sonra birer örnek SEM'le analiz edildi. Elde edilen veriler sırasıyla SBS1 ve SBS2 değerleri olarak kaydedildi. Her bir grup için yaşlandırılmış ve yaşlandırılmamış yedişer örneğe biaksiyal eğme testi (BFSt) uygulandı, yaşlandırılan örneklerden birer tanesine XRD ve SEM analizi yapıldı. Elde edilen veriler sırasıyla BFS1 ve BFS2 değerleri olarak kaydedildi. Veriler 2-yönlü varyans analiziyle (ANOVA), gruplar arası farklılıklar Tukey HSD testiyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of sandblasting and hydrofluoric acid (HF) application as a surface treatment on early and late period of cement bonding, biaxial flexural strength and t-m phase transformation of a current monolithic zirconia material. Disc-shaped (12×1.2 mm) sintered monolithic zirconia samples (XT, VITA YZ, Vita Zahnfabrik, Bad sackingen, Germany) were divided into 5 groups as Group C (sandblasting), Group K20HF (sandblasting+20% HF), Group K40HF (sandblasting+40% HF), Group 20HF (20% HF), Group 40HF (40% HF) then related surface treatments were applied. X-ray differentiation (XRD) and scanning electron microscopy (SEM) analyses were performed on one sample from each group. After the shear bond strength test (SBSt) was applied to seven aged and non-aged samples from all groups, one sample from each group was analyzed with SEM. The data obtained were recorded respectively as SBS1 and SBS2 values. Biaxial flexural strength test (BFSt) was applied to seven aged and non-aged samples, then XRD and SEM analysis were performed on one sample from each of the aged groups. The data obtained were recorded respectively as BFS1 and BFS2 values. Data were evaluated by 2-way analysis of variance (2-way ANOVA), and differences between groups were evaluated by Tukey HSD test.