Türk ceza hukuku ve zorla evlilik
Turkish criminal law and forced marriage
  1. Tez No: 672043
  2. Yazar: AYLİN KUL YENİGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE EYLEM AKSOY RETORNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Zorla evlilik, tüm dünyada ve özellikle Türkiye gibi geleneksel yapısı ağır basan toplumlarda sık rastlanılan bir uygulamadır. Bu uygulama, birçok yönüyle bir insan hakları meselesidir. Zorla evlilik, uluslararası sözleşmelerin de öngördüğü biçimde bazı ülkelerde suç olarak düzenlenmiştir. Türkiye'de şu an, zorla evliliğe ilişkin bir ceza hukuku düzenlemesi bulunmamaktadır. Ancak açıklanan toplumsal problemler açıkça bu ihtiyaca işaret etmektedir. Yalnızca bir suç tipi düzenlemesi ile sorunlar tamamıyla çözülemeyecek olsa da, bu suçun önemli bir koruyucu mekanizma olacağı ve gerekliliği açıktır. Bu çalışma, Türkiye'deki zorla evlilik ile mücadele için gerekli olan özel bir suç tipi düzenlemesini her yönüyle ele alarak bir madde önerisinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Forced marriage is a common practice all over the world and especially in societies where traditional structure predominates, such as Turkey. This practice is in many ways a human rights issue. Forced marriage is regulated as a crime in some countries, as stipulated by international conventions. Currently, there is no criminal law regulation regarding forced marriage in Turkey. However, the social problems described clearly point to this need. Although the problems cannot be solved completely with only one crime type regulation, it is clear that this crime will be an important protective mechanism and it is necessary. This study proposes a specific article incriminating forced mariage as a separate crime in all its aspects in Turkey.