Factors affecting intentions and attitudes of Afghan and Turkish consumers towards mobile marketing applications
Afgan ve Türk tüketicilerin mobil pazarlama uygulamalarına yönelik kullanma niyetleri ve tutumlarını etkileyen faktörler
- Tez No: 672055
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ALNIAÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, Afgan ve Türk tüketicilerin mobil pazarlama uygulamalarını kullanma niyet ve tutumlarını etkileyen faktörleri Teknoloji Kabul Modeli (TAM) çerçevesinde incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Algılanan Risk, Teknoloji Hazır Olma İndeksi (TRI) ve Kültürel Değerler (CVSCALE), dışsal değişkenler olarak modele dahil edilmiştir. Oluşturulan kavramsal model ve hipotezler, yaklaşık 300 Türk ve 400 Afgan tüketicinin katıldığı ve anket yönetiminin kullanıldığı nicel bir araştırma ile test edilmiştir. Bu çerçevede, belirlenen öncül değişkenler ile mobil pazarlama uygulamalarına yönelik niyet ve tutumları etkileyen faktörler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Verilerin analizinde AMOS yazılımı kullanılarak yapısal eşitlik modellemesi (SEM) uygulanmıştır. Buna ilaveten, çalışmada iki ülke arasındaki farklılıklar çoklu grup analizi kullanarak incelenmiştir. Çoklu grup analizi sonucunda, iki ülke tüketicileri arasında teknoloji hazır olma indeksi ve mobil pazarlama teknolojilerini kullanmaya yönelik tutum ve niyetler arasında bazı önemli farklılıklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the factors that affect the intentions and attitudes of Afghan and Turkish consumers to use mobile marketing applications based on Technology Acceptance Model (TAM), Perceived Risk, Technology Readiness Index (TRI), and Cultural Values Scale (CVSCALE) considered as external variables to the TAM. The proposed model is tested on two different samples (300 Turkish and 400 Afghan). Data is collected by an online survey. Effects of the external variables on respondents' attitudes and intentions of adopting mobile marketing applications are examined within the framework of research hypotheses. Structural equation modeling (SEM), utilizing AMOS software was used to test research hypotheses. Moreover, this study investigates the differences between two countries, utilizing multi-group analysis. Multi-group path analysis revealed significant differences between Turkish and Afghan respondents regarding technology readiness, attitudes towards, and intentions to use mobile marketing applications.