Olba kentinde haç betimleri ve haçların kullanımı
Cross descriptions and the USE of crosses in Olba
- Tez No: 672058
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DURUKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Hıristiyanlık dönemi öncesinde haç, farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Haç, Hz. İsa'nın çarmıha gerilmesiyle birlikte önemli bir sembole dönüşür. Tezimizde Erken Hıristiyanlık Dönemi'nde yaygın olarak kullanılan haç tipleri ve bu haçların mimaride nerelerde kullanıldığına bakılmaktadır. İmparator Constantinus'un Milvius Köprüsü Savaşı'nın ardından haç betimi kullanımının yayılmaya başladığı bilinmektedir. Çalışmamızın merkezini Olba'daki haçlar oluşturduğu için Cilicia kentlerinden biri olan Olba kentinin tarihi süreci de anlatılmaktadır. Tez kapsamında Olba kentindeki haçların yerleri, ölçüleri, fotoğraflaması ve çizimi katalog kısmında sunulmaktadır. Kentte dört teknik kullanılarak yapılan beş farklı haç formu, araştırmalar sonucunda tespit edilmiş durumdadır. Öte yandan Olba'daki haç betimlerinin mimaride kullanımına da dikkat çekilmektedir. Son olarak söz konusu haçların tarihlemeye yardımcı olup olmadığı incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The cross had been used for different purposes in the pre-christian era. It became a crucial symbol after crucifixion of the Jesus Christ. In our thesis, the cross types which has employed widespread in the Early Christian Period and areasof usage in the architecture are investigated. It is known that the use of the cross depiction began to spread after the Milvius Bridge War of Emperor Constantinus. Main theme of our study is based on the crosses in the Olba with the historical background of the place as it is a Cilicia city. Within the context of our thesis, locations, measures, photographs, and drawings of the crosses in Olba are presented in the catalog section. In the ancient city of Olba, five different cross types were identified with the use of four different techniques. On the other hand, the employment of the cross depictions in the architecture is indicated too. In the end, it is examined whether these crosses are helpful for dating