Geri bildirim destekli üst bilişsel izleme çalışmalarının okuduğunu anlama başarısına etkisi
The effect of feedback-supported metacognitive monitoring studies on the success of reading comprehsion
  1. Tez No: 672057
  2. Yazar: AYSUN BAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, tekrarlı üst bilişsel izleme doğruluğu çalışmalarının, sınıf bazlı ve bireysel geri bildirim ile desteklenmesinin 7.sınıf öğrencilerinin üst bilişsel izleme doğruluğu düzeyleri ve okuduğunu anlama başarısına olan etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul'da bir devlet okulunda eğitim gören Deney Grubu 1 (n=30) ve Deney Grubu 2 (n=28) olmak üzere 58 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Her iki deney grubundan, bir dönem boyunca uygulanan 7 Üst Bilişsel İzleme Kararları Testinde cevaplanan her bir soru için (lokal) ve testin tümü için (global) üst bilişsel izleme kararları vermeleri istenmiştir. Uygulanan 7 Üst Bilişsel İzleme Kararları Testi öncesi ve sonrasında Okuduğunu Anlama Testi her iki gruba da uygulanmıştır. Her test sonrası üst bilişsel izleme kararlarının doğruluğuna yönelik Deney Grubu 1'e sınıf bazlı geri bildirim verilmişken Deney Grubu 2'ye bireysel geri bildirim verilmiştir. Veri analizi için SPSS aracılığı ile yapılan t test ve MANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Deney Grubu 1'in sınıf bazlı geri bildirimli tekrarlı test uygulamalarının öğrencilerin global üst bilişsel izleme doğruluğu düzeylerinin; Deney Grubu 2'nin ise bireysel geri bildirimli tekrarlı test uygulamalarının lokal üst bilişsel izleme doğruluk düzeylerinin artmasını sağladığı gözlemlenmiştir. Ancak, her iki grupta tekrarlı üst bilişsel izleme doğruluğu çalışmaları ile verilen sınıf bazlı ve bireysel geri bildirimin Okuduğunu Anlama Testi ön test ve son test sonuçlarında anlamlı bir farklılaşmaya yol açmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of repeated metacognitive monitoring practice, supported by classroom-based and individual feedback, on the metacognitive monitoring accuracy levels and reading comprehension achievement of 7th grade students. The sample of the study consists of 58 middle school students from a public school, namely Experimental Group 1 (n = 30) and Experimental Group 2 (n = 28), Both groups were asked to make metacognitive monitoring judgments for each question answered in the 7 Metacognitive Monitoring Judgment Test (local) and for the whole test (global). The Reading Comprehension Test was administered to both groups as pretest and posttest Whole class feedback was given to Experiment Group 1 after each test, while individual feedback was given to Experiment Group 2 on metacognitive monitoring judgments. For data analysis, the t test and MANOVA test were used by means of SPSS. The results of the study showed that whole class metacognitive monitoring accuracy feedback increased the students' global metacognitive tracking accuracy levels in Experimental Group 1. On the other hand, repeated metacognitive judgment practice with individual metacognitive monitoring accuracy feedback increased the students' local metacognitive tracking accuracy levels in Experimental Group 2. However, from pretest to posttest, reading comprehension achievement did not improve in both groups.