İnancın ritüelleri
Rituals of faith
- Tez No: 672059
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BIÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
İnsanlar, ritüel yoluyla en temel ihtiyaçlarını, değerlerini ve isteklerini görünür ve kabul edilebilir kılarlar. İnancın ritüelleri, bireyin gerçek anlamda aradığı manevi tatmin duygusuna kavuşma arzusunu taşır. Duyguları yorumlayabilme olanağına imkân verdiği gibi, yaşamın önemli olaylarıyla yüzleşebilmeye de yardımcı olur. Kişisel ve kültürel kimlik oluşturulmasında da ritüellerin önemli yeri vardır. Dolayısıyla, bireysel düşünce ve tercihlerin, inanç sisteminde farklılaşmalar göstermesi; kişisel gerçekliğine, kişiye ve bağlama göre değişebilecektir. İnanca dair bireysel tercihlerin ve uygulamaların olabilirliğinin doğru anlaşılması, ancak akıl ve bilinç yoluyla yapılabilecek seçimlerin bireyler üzerindeki etkisini doğru analiz etmekle mümkün olabilecektir. 1. Bölümde: Varlık olarak insan, biyolojik ve kültürel olarak incelendi. Özgürlük ve bilinç kavramı üzerinde duruldu. Bireysel ve toplumsal bilincin insan davranışları üzerindeki etkileri ortaya kondu. Bireysel bilincin, bireysel özgürlük anlamında faaliyetlerine işaret edildi. 2. Bölümde: Değer sistemi olarak inancın ne anlama geldiği incelenerek; din ve dinsellik kavramları ve dinlerin özellikleri, faklı tercihlerin gelişmeleri gözlemlendi. 3. Bölümde: İnancın ritüelleri; ortaya çıkışı, gelişmeleri ve benzerlikleri öne çıkarıldı. Bireysel tercih ve uygulamaların, inanç içerisindeki nosyonu değerlendirildi. Özgürlük ve bireysel bilinç, bireyin tercihlerini de kişiselleştirecektir. İnancını bireysel anlamda özgür alanında sürdürebileceğine dair inancı taşıyan; saf, aracılığı ve temsilciliği tamamen kendi içselleştirmesine göre yorumlayabilen ve bu niteliklere, değerlere yetkin olduğuna ilişkin inancı olan birey tarafından rahatlıkla uygulanabilecektir.
Özet (Çeviri)
Through ritual, people make their most basic needs, values, and desires visible and acceptable. The rituals of faith convey the desire to achieve the spiritual satisfaction that the individual truly seeks. It allows the ability to interpret emotions as well as help face important events in life. Rituals have an important place in creating personal and cultural identity. Therefore, individual thoughts and preferences show differences in belief system; It may vary according to personal reality, person and context. A correct understanding of the possibility of individual choices and practices regarding belief can only be possible by analyzing the effects of the choices that can be made through reason and consciousness on individuals. In Part 1: Human as being, has been studied biologically and culturally. Freedom and consciousness were emphasized. The effects of individual and social consciousness on human behavior were revealed. The activities of individual consciousness in the sense of individual freedom were pointed out. In Part 2: By examining what belief means as a value system; The concepts of religion and religiosity and the features of religions, developments of different preferences were observed. In Part 3: Rituals of faith; their emergence, developments and similarities were highlighted. The notion of individual preferences and practices within belief was evaluated. Freedom and individual consciousness will also personalize the individual's preferences. Believing that one can maintain his/her belief in his/her own free space; It can be easily applied by the individual who can interpret pure, intermediation and representation according to his own internalization and believes that he/she is competent in these qualities and values.