Solving routing problem using improved camel herds algorithm
Geliştirilmiş deve sürüleri algoritması kullanarak yönlendirme sorununu çözme
- Tez No: 672079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHAD KHALEGHI ARDABILI, YRD. DOÇ. DR. ZİED OTHMAN AHMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu makale, Geliştirilmiş Deve Sürüleri Algoritmasına (CHA) dayalı yeni bir uyarlanabilir, dağıtılmış yönlendirme algoritması sunar. Develerin davranışlarından ve çöl ortamlarında nasıl yiyecek aradıklarından ilham alan akıllı, çok-ajanlı bir optimizasyon algoritmasıdır. Anahtarlamalı ağlarda yönlendirme problemini çözme yeteneğini inceliyoruz: ağlar arasında veri paketlerini aktarma sürecinde en kısa yolu bulmak. Yönlendirme problemini ele almak için daha önce birçok meta-sezgisel algoritma önerilmiştir ve önerilen bu yaklaşım, on grafikte (ağırlıklı, tamsayı ve negatif değil) üç iyi bilinen algoritma (ACO, GA, PSO) ve çeşitli veri kümeleri ile karşılaştırılmıştır. düğümlerin boyutu (10 düğümden 297 düğüme). Algoritmaların performansını değerlendirmek için üç performans kriteri kullanılmıştır (ortalama bağıl hata, standart sapma ve fonksiyon değerlendirme sayısı). Sonuçlar, önerilen algoritmanın performansının hem umut verici hem de diğer algoritmalarla rekabet halinde olduğunu kanıtladı.
Özet (Çeviri)
This paper introduces a new adaptive, distributed routing algorithm based on the Improved Camel Herds Algorithm (CHA). It is an intelligent, multi-agent optimization algorithm that is inspired by the behavior of camels and how they search for food in their desert environment. We examine its ability to solve the routing problem in switched networks: finding the shortest path in the process of transferring data packets between networks. Many meta-heuristic algorithms have been previously proposed to address the routing problem, and this proposed approach is compared with three well-known algorithms (ACO, GA, PSO) on ten graphs (weighted, integer, and not negative) and datasets with various size of nodes (from 10 nodes to 297 nodes). Three performance criteria were used to evaluate the performance of the algorithms (mean relative error, standard deviation, and number of function evaluations). The results proved that the performance of the proposed algorithm is both promising and competitive with other algorithms.