Synthesis of biocompatible swimmers with magnetic additives
Biyouyumlu yüzücülerin manyetik katki maddeli sentezi
- Tez No: 672080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Manyetik yüzücülere ve robotlara olan ilgi, son yıllarda özellikle tıp sektöründe önemli ölçüde artmıştır. Bu tezde, manyetik yüzücüleri sentezlemek için üç tür manyetik malzeme kullanılmıştır. Malzemeler; Fe pulları, Nd-Fe-B pulları ve Fe/Fe-O çekirdek-kabuk nanopartikülleridir. İnsan vücudunda konuşlandırılmaları, çalıştırılmaları ve bu malzemelerin görevlerini kesintisiz olarak yerine getirmeleri için insan bağışıklık sisteminden korunmaları gerekir. Bu malzemeler, sito-uyumluluğa ulaşmak için biyouyumlu hidrojel içinde kapsüllenmiştir. Hidrojel; jelatin, aljinat ve selülozdan oluşmaktadır. Yüzücüleri kürlemek için iyonik çapraz bağlama maddesi olarak kalsiyum klorür kullanılmıştır. Yüzücüleri damla şeklinde sentezlemek için ekstrüzyon tabanlı bir 3D yazıcı kullanılmıştır. Hidrojel ve çapraz bağlama maddesi, biyolojik olarak uyumlu ve FDA onaylı olduğu için seçilmiştir. Yüzücülerin tam olarak çalıştırılması ve kontrol edilebilmesi için bir elektromanyetik kontrol cihazı geliştirilmiş ve test edilmiştir. Cihaz, deney alanı boyunca bir manyetik alan değişimi oluşturmaktadır. Son olarak, yüzücülerin farklı manyetik malzemelere dayalı davranışları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Interest in magnetic swimmers and robots have grown significantly in recent years, especially in the medical sector. In this thesis, three types of magnetic materials were used to synthesize magnetic swimmers. The materials are Fe flakes, Nd-Fe-B flakes, and Fe core-shell nanoparticles. In order to be deployed and actuated inside the human body, these materials need to be shielded from the human immune system to achieve their tasks uninterrupted. These materials were encapsulated in biocompatible hydrogel to achieve cytocompatibility. The hydrogel consists of gelatin, alginate, and cellulose. Calcium chloride was used as an ionic crosslinking agent to cure the swimmers. To synthesize the swimmers in the drop shape, an extrusion-based 3D printer was used. The hydrogel and crosslinking agent were chosen for being biocompatible and FDA approved. For the swimmers to be actuated and controlled precisely in the medium, an electromagnetic control device was developed and tested. The device creates a magnetic field gradient across the experiment area. Finally, the behavior of swimmers based on different magnetic materials was evaluated.