Biyoaktif molekülün kontrollü salımında kullanılmak üzere biyouyumlu taşıyıcı implantların sentezlenmesi ve kontrollü salım mekanizmasının belirlenmesi
Synthesis of biocompatible carrier implants for use in controlled release studies of bioactive molecule and determining relaese mechanism
- Tez No: 268904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BAYRAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, biyomedikal ve biyoteknolojik alanda kontrollü salım alanında kullanılmak üzere model ilaç olarak seçilen biyoaktif molekül (vankomisin) için yeni biyouyumlu bir polimerik taşıyıcı sistem geliştirmektir. Biyomedikal uygulamalarda yaygın olarak kullanılan 2-hidroksietilmetakrilat monomeri ve hidroksipropilkitosan polimerinin azobisizobutironitril (AIBN) başlatıcısı varlığında UV-ışığı fotopolimerizasyonu yöntemi ile ağ yapılı poli(hidroksietilmetakrilat)/hidroksipropilkitosan, [(pHEMA/HPC)-1-6] IPNs membranları hazırlandı. Sentetik pHEMA ve hidroksipropilkitosan kompozit yapının seçilmesinin temel amacı; her iki bileşenin mikrobiyal parçalanmaya karşı dirençli olması, tek basamakta kolaylıkla hazırlanması, biyolojik uyumlu olması ve biyolojik sistemlerle uyum gösterecek yeterlilikte denge su içeriğine sahip olmasıdır. Kompozit hidrojellerin özelliklerine monomer/polimer oranının etkisi araştırılarak optimize edildi. Sentezlenen hidrojeller FTIR, SEM, yüzey temas açısı, ve termal analiz (DSC) cihazları kullanılarak karakterize edildi. Ayrıca, membran yapıda hazırlanan (pHEMA/HPC)-1-6 kompozit hidrojelinin biyouyumluluk özellikleri incelendi. Hazırlanan polimerik taşıyıcı destek materyaline farklı oranlarda yüklenen model ilacın kontrollü salım çalışmaları sürekli sistemde gerçekleştirildi. HEMA monomeri ve HPC makromolekülünün olumlu özelliklerinin bir araya getirilmesi ile sentezlenen hidrojel formülasyonunun salım kinetikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is the development of new biocompatible polymeric drug delivery systems for use in the biomedical and biotechnological fields. Vancomycin was selected as a model drug for use in the field of controlled release of bioactive molecule from polymeric device. Poly(2-hydroxyethylmethacrylate) pHEMA, and/or hydroxypropylchitosan hydrogels were used in the biomedical applications. In this work, 2-hydroxyethyl-methacrylate monomer and/or hydroxypropylchitosan hydrogels with various formulations were synthesized in the presence of azobisizobutironitril (AIBN, initiator) via UV fotopolimerization. The pHEMA and hidroxypropylcitosan are resistance to microbial attack and many chemicals. The hydrogel formulations can be easily prepared in one step, the composite hydrogels are compatible with biological systems and also the equilibrium water content of the hydrogels are compatible with the living tissue. The properties of the composite hydrogel formulation can be adjusted by changing HEMA: hydroxypropylchitosan ratio. The synthesized hydrogels were characterized using FTIR, SEM, surface contact angle measurement and thermal analysis (DSC). Biocompatibility of the hydrogels formulation (pHEMA/HPC)-1-6 also examined. Hydrogel formulations were loaded with different amount of model drug that are placed in a continuous release system and release kinetic of the model drug is studied. The composite HEMA/HPC hydrogels formulations can be used as implantable biomaterials for various biomedical applications.