Sefotetan içeren radyoişaretli biyouyumlu polimerik nanopartikül sentezi ve In Vitro değerlendirilmesi
Synthesis of cefotetan loaded radiolabeled biocompatible polymeric nanoparticle and In Vitro evaluation
  1. Tez No: 827691
  2. Yazar: SAİM EMRE AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA DURKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biotechnology, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Uygulamalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında, HEMA (2-Hidroksietilmetakrilat) monomerinden yola çıkılarak poli(HEMA) nanopolimeri sentezlenmiş, L-Lizin amino asidi ile modifiye edilmiş ve modifiye edilen nanopolimer üzerinde sefotetan antibiyotiğinin adsorpsiyon çalışmaları yapılmıştır. Adsorpsiyon parametreleri optimize edilen polimerik nanopartikül üzerinde optimum polimer-ilaç etkileşim koşullarında sefotetan adsorplanmıştır. Daha sonra adsorblanan sefotetan için mide, bağırsak ve kan pH'ları koşullarında salım profili oluşturulmuştur. Salım parametreleri belirlenen polimer-ilaç nanokompleksi 99mTc radyonüklidi ile kalay klorür indirgeme metodu kullanılarak %96 ±2.06 verimle işaretlenmiştir. Radyoişaretli polimer-ilaç nanokompleksinin stabilite çalışmaları yapılmıştır. Radyoişaretleme profili de elde edilen polimer-ilaç nanokompleksinin stabilite çalışmaları yapılmıştır. Radyoişaretleme profili de elde edilen polimer-ilaç nanokompleksi ile Escherichia Coli ve Staphylococcus Aureus bakteri suşları üzerinde in vitro tutulum çalışmaları yapılarak tutulum profili elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, poly(HEMA) nanopolymer was synthesized starting from HEMA monomer, modified with L-Lysine amino acid, and adsorption studies of cefotetan antibiotic on the modified nanopolymer were performed. Cefotetan was adsorbed on the polymeric nanoparticle with optimized adsorption parameters under optimum polymer-drug interaction conditions. Then, a release profile was created for adsorbed cefotetan under conditions of stomach, intestine and blood pH. The polymer-drug nanocomplex, whose release parameters were determined, was labeled with 99mTc radionuclide using the stannous chloride reduction method with 96±2.06 % efficiency. Stability studies of radiolabeled polymer-drug nanocomplex were carried out. Stability studies of the polymer-drug nanocomplex, whose radiolabeling profile was obtained, were carried out. The uptake profile was obtained by performing in vitro uptake studies on Escherichia Coli and Staphylococcus Aureus bacterial strains with the polymer-drug nanocomplex, whose radiolabeling profile was also obtained.