Endüstri şehirlerinde orta gelir grubundaki insanların ihtiyacı olan toplu konutların içmekan kullanım alanları standartlarına ilişkin sistem önerilerinin geliştirilmesi ve ülkemizden İzmit örneği
- Tez No: 67215
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TÜRKGENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
XV ÖZET Bugünün Türkiye'sinde nitelikli, iç mekân konforu bulunan ve Türk aile yapısına uygun, başka bir deyişle bireyin tüm gereksinimlerine cevap verebilecek bir konuta sahip olma ihtiyacının giderek artmakta olduğu görülmektedir. Batı ülkelerine kıyasla; farklılıklar gösteren Türk- İslâm kültürüne dayalı bir yaşam biçimine sahip olan toplumumuz, son yıllardaki hızlı teknolojik gelişmeler sonucu batı kültürünün etkisinde kalmıştır. Ancak, Türk ailesinin yaşam biçimini etkileyen kültürün özellikle konut ve çevresinde bazı sorunlara yol açtığı görülmektedir. Ülkemizde yapılan toplu konutlar, bir yandan maliyeti düşürmek amacı ile çok düşük kalitede yapılmakta, diğer yandan ise dar gelirli grubun satın alamayacağı derecede lüks olarak inşa edilmektedir. Bu nedenle ülkemizdeki toplu konut politikası dar gelirli halkımızın ihtiyaçlarına cevap verememektedir. Bu durumdan çıkardığımız sonuç ise, toplu konut kullanıcılarının hanehalkı yapılan, ekonomik durundan ve yaşam biçimleri konusunda bilgi eksikliğinin bulunması olmaktadır. Toplu konuttan kullanan hanehalklarının hangi standartlardaki mekânlarda yaşadıkları saptanmalıdır. Hanehalklarının konutları konusundaki şikâyetleri, konutlarından neler bekledikleri belirlenmelidir. Özetleyecek olursak; bu araştırmada mekân standartlarının çok geniş bir kapsam içinde ortaya konulması hedeflenmiştir. Bunun için Türkiye'deki konut stoku, ülkemizdeki ve uluslararası iç mekân standartları sırasıyla araştırılarak irdelenmiştir. Özellikle konut alanları, mekânlarda yer alan eylemler, gerekli yardımcı araçlar gibi standart önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Bu doktora tezi kapsamı içerisinde bir sanayi kenti olan Kocaeli'ndeki toplu konut çalışmaları irdelenmiş böylece ülkemizdeki endüstri şehirlerinde bu konuda yapılacak yeni çalışmalar için bir sistem geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla sosyolojiXVI biliminin araştırma metotlarından faydalanılarak“İzmit Yenişehir (Yahyakapran) Konutları”ile“ Sopalı Yeni Yerleşmeler Konutları”üzerinde anket çalışması yapılmış ve konut kullanıcılarının ihtiyaçları belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda da ülkemizdeki endüstri şehirlerinde yaşayan orta gelir düzeyine mensup halkın barınma ihtiyacını sağlayacak konut iç mekânları geliştirilmiştir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde, sorunun önemi ve çalışmanın gereği üzerinde durulmuş, problem tanıtılmaya çalışılmış, araştırma ve kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda bazı saptamalar yapılmış ve sorunu ele alırken belirlenen bakış açısı vurgulanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde; insan, mekân kavramları açıklanmıştır. Konut içindeki mekânlar irdelenmiştir. ikinci bölümde; toplu konut tanımı yapılmış, standart, modül, modülasyon kavranılan incelenmiştir. Dünyada ve Türkiye'de toplu konut uygulamaları irdelenmiştir. Üçüncü bölümde; araştırmanın yöntemi ve uygulanması konusunda bilgiler verilmiştir. Yapılan anket çalışmasının verileri sunulmuştur. Dördüncü bölümde; inceleme yapılan toplu konutlardaki şikayetler ve istekler irdelenmiştir. Aile tiplerine göre uygun toplu konut iç mekân düzenleri modüler açıdan irdelenmiştir. Sonuçta ise; toplu konut projelerinde izlenmesi gereken metotlar, uygulanması öngörülen politikalar hakkında görüşler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
XVII SUMMARY DEVELOPED OF SYSTEM SUGGESTIONS ABOUT STANDARTS OF INNER-SITES USE AREAS ESf HOUSING- ESTATES WfflCH DEMAND BY THE MIDDLE INCOME PEOPLE İN INDUSTRY ClTffiS AND A C ASE STUDY İN İZMÎT in today's Turkey, it's obvious that there's a growth in the necessity of lıavltıg a house which has a quality and comfortable inner- site and suitable for the f om t of Turkish- family. Our society; which has a way of life that is based on ti v Turkish- Islamic cuîture- that shows differences when it is compaıed -o tiıe western countries- has been under the effects of these countries becaııse of the rapid technological developments in the recent times. However, the cuüture that influences the way of living of the Turkish families, causes some problems and particularly the residence. The housing- estates in our country are on the öne hand buiît anc» order to decrease the cost, but on the other hand has been buildir^. *. luxurious that the people with constrained income can not buy. For that reason, the housing- estate policy in our country can not satisfy the needs of our pubitc. Finally, the result is that the users of these have a large lack of knowledge of the houses, theh“ economical situations and the way they're living standaırs or« which the householder's life should be fixed. Their complains about tîıei houses should be defîned expectations from these houses should be defîned. in short, the purpose of this research is to define clearly the residence standarts in detail. For this reason, the residence standarts in our country and the intemational standarts have been searched in order. Some suggestions sucfa as the activities in the residents and housing areas and some necessary helpingXVIII tools have been brought.In this doctorate thesis the studies of housing estate in the industry city of Kocaeli are examined and by this way a new system of the new services about this subject which will be performed in the other industry countries is tired to be developed. For this aim, the research methods of sociology are used, an inquiry has been made on ”İzmit Yenişehir (Yahyakaptan) Konutları (Housing Estates)“, ”Sopalı Yeni Yerleşmeler Konutları " and the needs of the inhabitants have been defined. Finally, at the result of this study, inner- sites (in the residents) which will satisfy the sheltering problem of the middle- pillar, living in the industrial cities in our country. This thesis is divided into four chapters: The first introduces the definitions of the concepts people and site.In addition, the inner-sites of housing are explored. The second chapter examines conceptualisations of the housing-estate definitional standarts, modul and modulation. In addition, the implementations of housing- estates in the world and in Turkey are explored. The third chapter describes the method and the implementation of the research and presents the data of survey analysis. The fourth chapter considers the complaints and the demands in the examined housing- estates and explores appropriate housing- estate inner- sites ranges according to its modular for the various household structure. At the finally, a series of general and specific suggestions are made for the policy implications and the methods are described to use in the housing-estate projects.