Mismatch of labor force and industry in Konya: Analysis of structural and individual factors from employer's perspective
Konya'da iş gücü ve sanayi uyuşmazlığı: Yapısal ve bireysel faktörlerin işveren bakış açısından analizi
- Tez No: 607682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Türkiye 2002 yılından sonra önemli bir ekonomik büyüme yaşamış ve büyüyen sektörler ve artan gelir ile birlikte GSYH artmıştır. Ancak ekonomik büyüme işgücü piyasası sonuçlarına aynı oranda yansımamıştır. Bu çalışma, ekonomisi hızla büyüyen bir ilin işgücü katılımının artmamasının nedenlerini anlamayı ve gelecekte odaklanılması gereken alanları tespit etmeyi amaçlamıştır. Araştırma ve tartışmalar Konya ili vakası üzerinden yapılmış, işveren perspektifinden sanayi sektörü odağa alınmıştır. İşverenler ve uzmanlarla derinlemesine mülakatlar yoluyla bir saha araştırması yürütülmüş ve beraberinde tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Araştırma sorusu, büyüyen ekonomiye rağmen artmayan iş gücü katılımının nedenlerini anlamak üzere“Konya ilinde 2008 yılından bu yana büyüyen ekonomi ve sanayiye rağmen işgücüne katılım oranının artmaması işverenler tarafından nasıl açıklanmaktadır?”şeklinde tasarlanmıştır. Bu sorunun cevaplanmasında, diğer bulgular ile beraber, üç ana bulgu ortaya çıkmıştır. Bu üç bulgu, (i) sanayideki işlerin değerinin iş gücünü çekmekte ve elde tutmakta yetersiz kalması, (ii) iş gücü arzının nitelik ve nicelik olarak yetersizliği, (iii) beceri uyuşmazlığının mevcudiyeti şeklindedir. Güçlü bir şekilde birbiriyle bağlantılı olan bu bulgular, aynı zamanda işgücü piyasasının talep ve arz tarafları ile birbirleriyle etkileşimlerine de karşılık gelmektedir. Konya örneğinde, Türkiye'de işgücü piyasasının talep ve arz taraflarının karşılaştığı zorlukların, Türkiye'nin gelişmekte olan diğer şehirlerine ve belki de gelişmekte olan ülkelerde benzer sorunları olan diğer şehirlere de genelleştirilebileceğine inanıyorum.
Özet (Çeviri)
Turkey has experienced a significant economic growth after 2002 and GDP increased along with growing sectors and increasing income. However, growth was not reflected in the labor market outcomes. This study focuses on causes of not increasing labor force participation in a rapidly growing economy of a province, aims to understand underlying reasons, and identifying areas that need to be addressed in future. The research and discussions were carried out on the case of Konya province, by focusing on industry sector from employer perspective. A field research has been carried out through in-depth interviews with employers and experts and descriptive statistics were utilized. The research question addresses the issue by understanding the factors behind not increasing labor force during the significant economic growth: How is the lack of increase in labor force participation rate explained by employers, despite growing economy and industry since 2008 in Konya province? There are three main findings, among other findings considered, in answering this question, (i) inadequacy of job value in the industry in attracting and engaging workforce (ii) shortage of labor supply in quantity and quality in meeting labor demand of industry, and (iii) existence of skill mismatch. These findings which are strongly interconnected, also correspond to demand and supply sides of the labor market as well as their interaction with each other. The case of Konya helps to understand challenges of the demand and supply sides of labor market in Turkey, which I believe could be generalized to other emerging cities in Turkey, and maybe to other cities with similar challenges in developing countries.