Vergi takozu ve işsizlik arasındaki ilişki: Türkiye örneği
The relationship between tax wedge and unemployment: The case of Turkey
  1. Tez No: 672162
  2. Yazar: ELİF IŞIL KÜPELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK BUYRUKOĞLU, DOÇ. DR. AHMET ARİF EREN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GAZİ SONKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Vergi takozu bir işçinin işverene toplam maliyeti ile işçinin eline geçen net ücret arasındaki farkı ifade eder. İşsizlik ise bir toplumda çalışmak istediği halde iş bulamayan bireylerin olması durumuna denmekte iken, iş bulamayan bireylere ise işsiz denir. Bu çalışmanın ana temasını Türkiye'de 1996-2020 yılları arasında vergi takozu ile işsizlik arasında bir ilişkinin var olup olmadığının araştırılması oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında konuyla alakalı yerli ve yabancı literatür taraması yapılmış ayrıca uluslararası raporlardan da faydalanılmıştır. Türkiye'de vergi takozu ve işsizlik arasındaki ilişkinin incelenebilmesi için ARDL sınır testi uygulanmıştır. Analizde kullanılan verilere ise TÜİK ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü'nün yayınlamış olduğu raporlardan ulaşılmıştır. Yapılan analizin son aşaması olan Granger nedensellik testi sonucunda vergi takozundan işsizliğe doğru bir nedensellik ilişkisinin var olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Bu bulgu ise, vergi takozu arttıkça işsizliğin arttığını, vergi takozu azaldıkça işsizliğin azaldığını ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
A tax wedge refers to the difference between the total cost of a worker to the employer and the net wage received by the worker. Unemployment is the case of individuals who cannot find a job although they want to work in a society, while individuals who cannot find a job are called unemployed. In this study, it is aimed to investigate whether the tax wedge has an effect on unemployment and to look at it from a different perspective. For this study, relevant domestic and foreign sources were searched and international reports were used. In this study, unit root test was performed and ARDL boundary test was applied. As a result of the unit root test, the data became stable at different levels. As a result of the Granger causality test performed at the end of the analysis, there is a causality relationship from tax wedge to unemployment. In other words, as the tax wedge increases, unemployment increases, as the tax wedge decreases, unemployment decreases.