Oecd'de kadın işsizliği: Ekonomik konjonktür ve vergi takozu etkileri üzerine ampirik bir inceleme
Female unemployment in the Oecd: an empirical analysis on the effects of the business cycle and tax wedge
  1. Tez No: 892904
  2. Yazar: İDİL İNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEBİ KONUKCU ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sürdürülebilir kalkınma modeli ekonomi, toplum ve çevre etmenlerini içerisinde barındıran çok yönlü bir modeldir. Toplumsal kaygıları baz alan sürdürebilirlik olgusunun alt parametrelerinde yer alan kadın erkek eşitliği ülkeler için kritik öneme sahiptir. Ekonomik konjonktür devrelerinin dip noktası olarak nitelendirilen krizler devletler tarafından genellikle üretim sürecine yönelik çözümlere ulaşma gayesi içinde karşılık bulmaktadır. Bu odak, işsizlikte cinsiyet unsurunun konjonktürel dalgalanmalar ile ilişkisinin ikincil plana atılmasına sebebiyet verebilmektedir. Güçlü ekonomiler arasında yer almak isteyen ülkeler kadınları iş piyasalarının aktif bir ögesi haline getirmelidirler. Çalışmada, kadın işsizliği odak noktaya alınarak konjonktürel hareketler ile ilişkisi incelenecektir. Çalışmanın bu doğrultuda gerçekleştirilmesi ile birlikte ekonomik yapı içerisinde gözlemlenen daralma ve genişleme dönemlerinin cinsiyetler bazındaki farklı etkileri değerlendirilerek yeteri kadar üzerinde durulmayan bu alana ışık tutulması hedeflenmektedir. İnceleme kapsamında seçilen 36 OECD ülkesinde 2000-2022 yılları arasında sabit etkiler analizi kullanılarak ekonomik konjonktür hareketlerinin kadın ve erkek işsizliği üzerindeki etkileri analiz edilecektir. Ek olarak, analize vergi kamasındaki değişimler dahil edilerek konjonktürel yapı içerisindeki genişleme ve daralma dönemlerinde cinsiyet bazlı işgücü dinamiklerinin farklı etkileri gözlemlenecektir.
Özet (Çeviri)
The sustainable development model is a multifaceted model that includes economic, social and environmental factors. Equality between men and women, which is one of the sub-parameters of the concept of sustainability based on social concerns, is of critical importance for countries. Crises, which are described as the bottom point of economic conjuncture cycles, are generally responded to by states with the aim of reaching solutions for the production process. This focus may cause the gender factor in unemployment to be secondary to its relationship with cyclical fluctuations. Countries that want to be among the strong economies must make women an active element of their labor markets. In the study, female unemployment will be the focus and its relationship with cyclical movements will be examined. By carrying out the study in this direction, it is aimed to shed light on this area, which is not emphasized enough, by evaluating the different effects of the contraction and expansion periods observed in the economic structure on a gender basis. Within the scope of the study, the effects of economic conjuncture movements on female and male unemployment will be analyzed using fixed effects analysis between 2000 and 2022 in 36 OECD countries. In addition, by including changes in the tax wedge in the analysis, the different effects of gender-based labor force dynamics in expansion and contraction periods within the cyclical structure will be observed.