Afganlı düzensiz göçü bakımından sınır güvenlik yönetiminin incelenmesi: Van ili örneği
Study of border security administration with regard to afghan irregular migration: Van province case
- Tez No: 672164
- Danışmanlar: PROF. DR. METE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 440
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu politikaları analizi bakış açısıyla sınırların incelenmesine yönelik genel geçer bir sınır kuramına ulaşmaya katkıda bulunmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için sınır güvenliğinin düzensiz göçü yönetmedeki rolü kamu politikaları analizi disiplini açısından incelenmiştir. Çalışmanın inceleme sahası Afganlı düzensiz göçünün İran sınırından Türkiye'ye Van ili sınırından geçerek girmesi olarak belirlenmiştir. Bu çalışma sırasıyla kavramsal çerçeve, aktörler ve saha araştırması olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Kavramsal çerçeve bölümünde, yazın taraması, kuramsal çerçeve ve metodoloji anlatılmıştır. Yazın taraması alt bölümünde sınır kavramı, sınırların incelenmesine yönelik yaklaşımlar ve uluslararası göçe yönelik temel kavramlara yer verilmiştir. Kuramsal çerçeve ve metodoloji alt bölümünde çalışmanın kurgusu anlatılmıştır. Aktörler bölümü resmi ve gayri resmi aktörler çerçevesinde incelenmiştir. Arka planın resmi aktörler çerçevesinde incelenmesinde, ulusal aktör olan Türkiye ve İran devletlerinin ilişkilerinin 17. Yüzyıl'dan bu yana sınır bağlamındaki arka planı incelenmiştir. Ardından uluslararası aktör olarak Türkiye'nin sınır politikalarının oluşturulmasında ağırlığı bulunan Avrupa Birliği'nin sınır politikalarının gelişimi anlatılmıştır. Gayri resmi aktörlerin rolünün incelenmesinde, sosyo-kültürel bağlamda Afganistan'dan göçün arka planı, Türkiye-İran sınır bölgesinde yaşayanların sınır algısının yerel bir yaklaşımla incelenmesi ve Van ili özelinde sınıra bakışın sosyal dinamiklerinin anlaşılmasına gayret edilmiştir. Saha araştırması bölümünde bulgular sunulmuş ve tartışma yürütülmüştür. Bulgularda, nitel veri analizi çerçevesinde karar verici düzeydeki sokak-düzeyi bürokratları ve düzensiz göçü oluşturan hareket halindeki Afganlı göçmenler ile yapılan görüşmelerin bulguları bulunmaktadır. Tartışma alt bölümünde, ilk olarak ABD ve diğer bazı ulusal aktörlerin sınır ve düzensiz göç politikalarına yaklaşımları ele alınmıştır. Takiben Türkiye'deki sınır ve düzensiz göç konularında uygulanan kamu politikalarının gelişimi değerlendirilmiştir. Son olarak, sınır güvenliği ve teknolojik gelişmeler ile engeller arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonuçta kamu politikaları analizi yaklaşımıyla sınır güvenliği ve düzensiz göç ilişkisi üzerine politika önerilerinde bulunulmuştur. Bu bağlamda, düzensiz göç olgusu sınırların güvenliği bağlamında ulusal güvenlikten bağımsız olarak toplumsal güvenliği tehdit etmektedir. Düzensiz göç ve sınır güvenliği olguları arasındaki ilişki çok boyutlu bir niteliğe sahiptir. Düzensiz göç olgusunun yönetiminde, ağırlığın yalnızca sınır güvenliği yönetimine verilmesine rağmen, ülke içerisindeki ucuz işgücü talebinin düzenlenmesi ihtiyacı da bulunmaktadır. Sınır güvenlik politikaları düzensiz göç olgusunun yönetiminde tek başına yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to reach a framework about examination of borders from the perspective of public policy analysis. To achieve this aim, the role of borders to control irregular migration was analyzed with the help of public policy analysis discipline. The analysis focus of this case study was determined as the entrance of Afghan irrgular migration to Turkey from Iran through the Van province border. This study respectively consists of three chapters which are conceptual framework, actors and field research. In conceptual framework chapter, literature research, theoretical framework and methodology were described. In the subchapter of literature research, the border concept, the theories related to the examination of borders, and basic concepts related to international migration were presented. In the theoretical framework and methodology subchapter, the design of the study was explained. In the chapter of actors, the official and unofficial actors were examinated. In the subchapter about the examination of background within the framework of official actors, the background of relations between Turkey and Iran as national actors from the 17th century onwards in the context of border was examinated. Then, the development of European Union's border policies as an international actor which dominates the design of Turkey's border policies was described. In the subchapter of the examination of unofficial actors' role, the background of migration from Afghanistan in the context of socio-cultural, the analysis of border perception of community living in the borderland of Turkey-Iran within a local approach and social dynamics of border perception in the case of Van have been tried to be understood. In the field research chapter, the findings were prensented and discussion was held. In the findings, the findings of interviews conducted with street-level bureaucrats who have decision-maker positions and Afghan irregular migrants on the way are presented within the framework of qualitative data analysis. In the subchapter of discussion, firstly the US and other some national actors' approaches to border and irregular migration were discussed. Subsequently, the development of border and irregular migration policies in Turkey was evaluated. Finally, the relationship between border security and technological progress with obstacles was examinated. As a result, within the approach of public policies analysis, policy recommendations have been made on the relationship between border security and irregular migration. In this perspective, irregular migration phenomenon threatens societal security as irrelevant from national security in the context of border security. The relationship between irregular migration and border security has a multi-dimensional character. In the management of irregular migration phenomenon, despite paying attention solely to the management of border security, the organizing of cheap labor demand in the country is also required. Border security policies are not enough alone in the management of irregular migration phenomenon.