1.4462 dubleks paslanmaz çeliğin nikel ara tabaka kullanarak difüzyon kaynağı ile birleştirilmesi
1.4462 duplex stainless steel using nickel interlayer with diffusion welding with bonding
- Tez No: 672173
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada 1.4462 dubleks paslanmaz çeliği ile Ni ara tabakası kullanılarak fırın içerisinde farklı parametreler altında difüzyon kaynağı uygulanmıştır. Toplam 6 farklı parametrede deneysel çalışmaları gerçekleştirilen numunelerde kaynak işlemleri tamamlanmıştır. 1000 ℃ Sıcaklık, 10 MPa Basınç, 1 Saat Süre / 1050 ℃ Sıcaklık, 10 MPa Basınç, 1 Saat Süre / 1100 ℃ Sıcaklık, 10 MPa Basınç, 1 Saat Süre / 1000 ℃ Sıcaklık, 5 MPa Basınç, 2 Saat Süre / 1050 ℃ Sıcaklık, 5 MPa Basınç, 2 Saat Süre / 1100 ℃ Sıcaklık, 5 MPa Basınç, 2 Saat Süre olmak üzere tüm parametrelerde deneyler başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Deneylerin analizinde optik mikroskop görüntüleri bize göstermiştir ki ilk deneyden son deneye kadar tüm numunelerde ana malzeme ile ara tabaka bu parametreler altında difüzyon bölgeleri oluşmuştur. Bu difüzyon bölgelerinin kalınlığı ise 45 – 70 µm kalınlığına kadar uzanabilmektedir. Ayrıca SEM görüntülerine bakarak numunelerin düzgün bir difüzyon bölgelerine sahip olduğu da söylenebilir. Bunun yanında EDS analizlerinden alınan verilere bağlı olarak kimyasal bileşimler incelendiğinde difüzyon bölgelerinde FeNi, FeNiCr ve FeCr gibi bileşiklerin varlığından söz edilebilir. Sertlik ölçümleri de 25 g yük altında ve Vickers türde yapılmıştır. Sertlik değerleri de tüm parametrelerde elde edilen numunelerden ortalama 200 HV civarında gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study 1.4462 duplex stainless steel weld with Ni interlayer was applied by diffusion welding under different parameters. In total, experimental experimental execution resource execution in 6 different parameters has been completed. 1000 ℃ Temperature, 10 MPa Pressure, 1 Hour Time / 1050 ℃ Temperature, 10 MPa Pressure, 1 Hour Time / 1100 ℃ Temperature, 10 MPa Pressure, 1 Hour Time / 1000 ℃ Temperature, 5 MPa Pressure, 2 Hours Time / 1050 ℃ Experiments have been successfully carried out in all parameters such as Temperature, 5 MPa Pressure, 2 Hour Time / 1100 ℃ Temperature, 5 MPa Pressure, 2 Hours Duration. In the analysis of the experiments, the optical microscope informs us that diffusion zones are formed under the parameters of the parent material and the intermediate layer during the whole life from the first experiment to the last experiment. These diffusion cores can stretch up to 45 - 70 µm thickness. It can also be said that those that can be viewed on SEM images have a smooth diffusion zone. In addition, when chemical compositions are examined depending on the data from EDS analyzes, it can be mentioned the presence of compounds such as FeNi, FeNiCr and FeCr in the diffusion regions. Hardness measurements have also been published under 25 g load and in Vickers. The average obtained in all hardness parameters was observed in 200 HV environment.