Charles Nodier ve fantastik evreni
Charles Nodier et son univers fantastique
  1. Tez No: 672172
  2. Yazar: HASAN MORKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR MELEK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın temel amacı fantastik edebiyatın, Fransız edebiyatında ortaya çıkış sürecinden yola çıkarak, Charles Nodier'nin Ölü Adam Deresi, Trilby, Mavi Çorap Jean-François, Sierralı Inès, Smarra ya da Gecenin İblisleri, Kırıntı Perisi başlıklı yapıtlarında fantastik unsurları ortaya koymaktır. XIX. yüzyıl romantizminin öncü isimlerinden olan Charles Nodier, gotik, frenetik ve fantastik edebiyat akımlarında alana katkıda bulunan birçok yapıt kaleme almıştır. Bunlar arasından seçtiğimiz ve çalışmamızın temelini oluşturan yapıtlarda Nodier, kendine özgü bir fantastik anlayışla, delilik ve uyku halindeki ruh ve bilinç durumlarına yer vermiş ve bunların gerçekliklerini tartışmaya açmıştır. Çocukluk yıllarından itibaren Fransa'nın içerisinden geçtiği siyasal ve toplumsal kargaşaların etkisinde kalan Nodier'nin, gotik, frenetik ve fantastik yapıtlarında bunların izlerine rastlamak mümkündür. Çalışmamızın ilk bölümünde fantastik sözcüğünün etimolojik incelemesinin ışığında, çeşitli yazarların fantastik için yaptıkları tanımlar ve ortaya koydukları kuramlar incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Aynı bölüm içerisinde, genelinde Avrupa, özelinde ise Fransız edebiyatında fantastik türün gelişim süreci ele alınmıştır. Sözü edilen dönem içerisinde önemli ölçüde etkisi olan kavramlar, olaylar, yazarlar da ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Bu çalışmanın esas konusu oluşturan ikinci bölümde ise Charles Nodier'nin fantastik anlayışı ve bunun fantastik yapıtlarındaki yansımaları Tzvetan Todorov'un ve Pierre Georges Castex'in fantastik edebiyat kuramları da temel alınarak incelenmiştir. Sonuç olarak Charles Nodier, fantastik yapıtları ile toplumsal olayların etkisini, uyku, rüya ve deliliğin görünenden daha öte anlamlara sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the fantastic works of Charles Nodier, such as La Combe de l'Homme Mort, Jean-François les Bas Bleus, Trilby ou le Lutin d'Argail, Inès de Las Sierras, Smarra ou les Démons de la Nuit, La Fée aux Miettes, and to show the principles of his fantastic world. Charles Nodier, who is one of the main leaders of French romantic period, wrote many works which are symbolizing the gothic literature and the frenetic romanticism. Nodier's purpose is to show and expose his conception of fantastic. Nodier, always influenced by the phenomena of“sleep”and“madness”, shared with his reader the importance and the deep meanings of these notions. Since his childhood, Nodier witnessed all the troubles caused by the French Revolution and reflected them in his fantastic world. In the first part of our thesis, we analyzed the word“fantastic”etymologically, from its origine to the XIXth century. In the same part, the fantastic theories are examined and compared. The part continues to show the fantasy literature in French literature, by considering the elements that have influenced the romantic period. In the second part, Charles Nodier's fantastic approach is examined through fantastic symbols, elements and themes observed in gothic literature and frenetic romanticism. In conclusion, Charles Nodier established a fantastic theory which showed that sleep, dream, and madness have deeper meanings than those apparent.