Performance analysis of free space optics (FSO) based on (4×1.25Gbps) wavelength division multiplexing (WDM) network
  1. Tez No: 672208
  2. Yazar: MAHDI KHALEEL
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu yazıda, karasal altyapılarda ve kanal kiralamada yaşanan zorlukların üstesinden gelmek için boş alan optik kanalının performans analizini sonuçlandırıyoruz. Verici tarafında, WDM vericisi tarafından FSO alıcı-vericiye beslemek için üretilen dört kanal, çıkış sinyalleri 5Gbps ile başarıyla alınır, serbest kanal aralığı (200m), en iyi yinelemeli zayıflama (25dB / km) 'dir. Optisystem yazılım simülasyon paketi tarafından yapılan 10 iterasyon, toplam gücün ortalaması (-34.22dBm) ve maksimum Q faktörünün ortalaması (114.43) değerlendirilir ve delik projesine göre iyi görünüyor. Düşük hata veri hızları sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this article we conclude the performance analysis for free space optic channel to overcome the difficulties implementation on terrestrial infrastructures, and channel leasing. At the transmitter side four channel produced by the WDM transmitter to feed to the FSO transceiver the output signals are received successfully with 5Gbps, the free channel range is (200m), the attenuation with the best iteration is (25dB/km). There are 10 iterations are done by an Optisystem software simulation package the average of total power is (-34.22dBm), and the average of maximum Q-factor is (114.43) are evaluated and seems are good based on the hole project. The low error data rates are concluded.