Güneş panellerinin verimlilik hesabı ve otomasyon sistemi tasarımı
Efficiency account of solar panels and follow-up with automation system
  1. Tez No: 672240
  2. Yazar: TANSU KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sınırsız kaynak olan güneş ışınlarının varlığı ve bu kaynağı kolaylıkla kullanarak üretim sistemi tasarlama, tasarımcıya birçok avantajı sağlarken aynı zamanda elde edilen ürün çevreci özelliklere sahip olmaktadır. Giderek yaygınlaşan ve çok büyük ilgi gören güneş enerjilerinden yararlanma konusu, araştırmacıları, tasarımcıları düşük maliyetli ve evsel ihtiyacı karşılayacak güneş paneli sistemleri yapmaya yönlendirmektedir. Bu tez çalışmasının amacı, güneş enerji sistemlerinin, güneş enerji panellerini, güneş ışınları ile elektrik enerjisini elde etmek, güneş enerji sistemlerinin maksimum güç noktası izlemesi ile izlenmesini araştırmak ve düşük maliyetli bir güneş enerjisi panel sistemini tasarlamaktır. Bu amaçla, YÖK tez merkezinde yer alan doktora tezleri incelenmiş, açık kaynak verilerine ulaşılmış ve teze ilişkin bir derleme hazırlanmıştır. Ayrıca, kaynaklardan edinilmiş bilgiler kullanılarak düşük maliyetli bir güneş paneli sistemi tasarlanmıştır. Tezin kaynak araştırması doktora tezleri ve ulaşılabilen açık kaynaklar ile sınırlıdır. Bu tez çalışması ile tasarımcılara, tasarım ile ilgili pratik uygulama göstermek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The existence of unlimited sources of sun rays and designing the production system using this source easily provides many advantages to the designer while at the same time the product obtained has environmentalist features. The topic of utilizing solar energy, which is becoming more and more widespread, attracts researchers and designers to make solar panel systems that will meet low-cost and domestic needs. The aim of this thesis study is to obtain solar energy systems, solar energy panels, solar energy with electrical energy, to investigate solar energy systems with maximum power point monitoring and to design a low cost solar panel system. For this purpose, doctoral dissertations in the YÖK thesis center have been examined, open source data have been obtained and a review on the thesis has been prepared. In addition, a low-cost solar panel system has been designed using information from sources. The resource research of the thesis is limited to doctoral theses and open resources available. With this thesis, it is aimed to show the designers practical application about the design.