Uzay kafes strüktürlerde detay çözümlerinin incelenmesi
Details of spaceframe structures
- Tez No: 67225
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSELEN AYAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Günümüzde büyük açıklıkların geçilmesinde varolan en son teknolojilerden biri uzay kafes strüktürlerdir. Tüm dünyada, yapıların çatı, cephe ve döşeme elemanı olarak tasarlanan uzay kafes strüktürler, ülkemizde sınırlı uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada uzay kafes strüktürlerin tanımı, tarihsel gelişimi, kuruluşu, ve yapıya ait diğer sistemlerle olan ilişkileri incelenmiştir. Bunun yanında çatı örtüsünün kuruluşu, yüzeyden günışığı sağlanması ve strüktürün tesisat sistemleri ile ilişkileri ele alınmıştır. Birinci bölümde uzay kafes strüktürlerin gelişimi, konu ile ilgili tanımlamalar ve problem özetlenmekte, çalışmanın amacı ve izlenen yöntem açıklanmaktadır. İkinci bölümde uzay kafes strüktürlerin tanıtımı yapılmış, sistemin geometrisi ve temel formları incelenmiştir. Üçüncü bölümde uzay kafes strüktürlerin detaylandırılma özellikleri incelenmiş, sistemi oluşturan çubuklar, düğüm noktası elemanları, mesnet ve mesnetlenme koşullan ele alınmıştır. Dördüncü bölümde çat yüzeyinin kuruluşu, yüzeyden günışığı sağlanması ve tesisat sistemleriyle ilişkileri incelenmiştir. Beşinci ve son bölümde ise tezin kapsamı çerçevesinde sonuçlara varılmış ve konu ile ilgili öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Space frame structures have been recently one of the modern technologies that are used for covering long spans. While space frame structures are designed as roofs, facades and floors all over the world, they are used in limited applications in our country. In this study, the space frame structures are examined in terms of their definition and historical development Moreover, the production techniques of steel frame structures as well as their relations with the other structural systems are studied. Furthermore, certain detailing problems about setting up the roof, procuring sunlight from the surface and installation systems are examined. In the first chapter, a general introduction to the subject is ensued by a section in which the development of space frame structures, the definition about the subject, the problem is summarized and the aim of the study and the methodological approach are explained. In the following part, space frame structures are introduced; the geometry, and basic forms of the system are examined. In the third chapter, some detailing properties of the space frame structures are examined, the rods that constitute the system, noddle point elements, supports and supporting conditions are examined. In the fourth chapter, setting up the roof surface, procuring sunlight from the roof surface, and the relations between the installation system are discussed. In the last chapter, according the conclusions which are derived from the previous chapters, some suggestions are put forward about the subject