Cumhuriyet Dönemi deniz harp tarihi yazıcılığı ve Afif Büyüktuğrul
Republican Era naval war historiography and Afif Büyüktuğrul
  1. Tez No: 672258
  2. Yazar: FATİH BEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Osmanlı dönemi deniz harp tarihi araştırmalarına nazaran Cumhuriyet dönemi deniz harp tarihi çalışmaları oldukça sınırlıdır. Cumhuriyet dönemi deniz harp tarihi konusunda bahriye kökenli deniz subaylarının çalışmaları ön plana çıkar. Subaylık vazifelerinin yanı sıra tarih alanında yaptıkları çalışmaları ve yayınları, deniz harp tarihçiliği açısından önemli birer başvuru kaynağıdır. Bu çalışmanın temel hedefi, Cumhuriyet donanmasının büyüme sürecinde 60 yıl görev yapan Afif Büyüktuğrul'un Cumhuriyet dönemi deniz harp tarihçiliğindeki önemini ortaya koymaktır. Anılarından ve arşiv belgelerinden hareketle Büyüktuğrul'un ailesi, eğitimi ve meslek hayatı ortaya konulmuştur. Ayrıca Türk denizciliği alanında yazdığı eserlerinin bibliyografyası çıkarılmış ve II. Abdülhamid dönemi deniz politikalarına ilişkin görüşleri üzerinde durulmuştur. Afif Büyüktuğrul, Türk deniz harp tarihi alanında yazdığı eserleri ile bu sahada önemli bir referans noktasıdır.
Özet (Çeviri)
The studies on naval war history of the Republican era are quite limited compared to Ottoman naval war history research. The studies of originally naval officers are prominent in the naval history of the Republican era. Beside their duties as being on officer their researches and publications on the field of history are significant reference guides in terms of naval war historiography. The main purpose of this study is to highlight the significance of Afif Buyuktugrul in the naval historiography of the Republican era who served for 60 years during the enlargement period of Republican navy. Considering his memoirs and archive documents, Buyuktugrul's family, education, and career have been introduced. Besides, his bibliography on Turkish marine and his opinions about the marine policy of Abdulhamit II era has been revealed, Afif Buyuktugrul, with his books and papers, is an essential reference for the researcher of this field.