Cumhuriyet döneminde Deniz Harp Okulu'nun tarihsel gelişimi
Historical progress of The Turkish Naval Academy at the period of republic
  1. Tez No: 214527
  2. Yazar: CEMİL YÜCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırmada Türk Ordusuna deniz subayı yetiştiren Deniz Harp Okulu'nun tarihçesi anlatılmış, eğitim ve öğretim programlarındaki değişiklikler göz önünde bulundurularak; idari yapı ve yönetim, eğitim ve öğretim, öğretim elemanları ve öğrenci seçimine değinilmiştir. Ayrıca 2006?2007 eğitim ve öğretim yılı ana başlığı altında; eğitim ve öğretiminin amacı, öğrenci kaynakları, akademik yönetim, eğitim ve öğretim programları, yabancı dil öğretiminde izlene yöntem, eğitim yardımcıları olarak laboratuarların neler olduğu, okutulan mühendislik dalları, yaz dönemi faaliyetleri, sınav ve değerlendirme yöntemleri, öğretim elemanlarının nitelikleri, beden eğitimi ve spor faaliyetlerinden bahsedilmiştir. Son olarak Deniz Harp Okulu'nun deniz subayı eğitimindeki yeri ve önemi anlatılmıştır. Araştırmanın çalışma konusunu Deniz Harp Okulu oluşturmaktadır. Araştırma belge incelemesine dayalı bir araştırmadır. Bu nedenle bilgiler, tarama yöntemi ile sağlanarak elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Türk denizciliğinin gelişmesinin ne kadar önemli olduğu ve bunun içinde Deniz Harp Okulunun oynadığı rol ve önemi vurgulanmıştır. Deniz Harp Okulu'nda verilen eğitimin tarihsel temellere dayanarak çağın gerekleri ve mesleki ihtiyaçları kapsayacak şekilde günceliğinin korunması, akademik programın yenileştirmek ve geliştirmek için diğer yüksek öğretim kurumları ile ortak çalışmalar yapılması gibi çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the following reseach, The Turkish Naval Academy, which is almost the only source providing members to the regular officers corps of the Turkish Navy, has been explained in terms of changes in academic program trough the years. Additionaly, manegment of the academy, educational system, trainees and the methods of selection of students have been explained. Aims of The Turkish Naval Academy, sources of student, manegment of academy, programs of training, training of foreing language, academic staffs, the laboratories, engineering branches, fields of education and training, sea training, sports activities have also been explained. The data collected during the research have been evaluated by the historical method and literature study have been made for this purpose. At the end of the research, the effects on the improvements of the Turkish navigation, roles that The Turkish Naval Academy plays on this reason and importance of the Turkish Naval Academy on training of naval officers has been emphasized. The Turkish Naval Academy have to renew its educational system and academic programs in terms of the current innovations in the world and make cooperation with other universities about the academic studies.