Modeling analysis and control of mixed source in the microgrid environment to development of ensemble machine learning platform for the energy management system
  1. Tez No: 672264
  2. Yazar: GHAITH THAEER FADHIL AL-DOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Enerji sistemi ve güneş şarjı için güç şebekesinin (PG) iyileştirilmesi, redresörlerin hala zorlu bir konudur. Enerji yönetim sisteminin verimli çalışması için optimum bir akıllı mikro şebeke tasarımı öneriyoruz. Bu tasarım, makine öğreniminin Neural Network ve Robust kontrol şemaları ile sinerjik bir kombinasyonuna dayanmaktadır. Güç şebekesinin en iyi parametreleri ve sağlam kontrol, NN'nin optimum çözüme ulaşmak için genetik algoritma kullanılarak ayarlandığı optimizasyon yoluyla belirlenir. NN, Makine öğrenimi sisteminin NN'sini tasarlamak için sağlam kontrol parametrelerini geliştirmek için kullanılır. Tüm şema, şarj etme ve düzeltme açısından güç şebekesi yönetim performansını iyileştirmek için çeşitli çalışma koşulları altında hibrit enerji parametreleri tarafından daha da ayarlanır. Önerilen analog uygulanmış enerji yönetimi denetleyicisinin gerçekleştirilmesi, çift fotovoltaik (PV) sistemin bir donanım prototip deneysel uygulamasıyla arayüz oluşturularak değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
Improvement of the power grid (PG) for energy system and solar charging is rectifiers remains challenging. We propose an optimal design of smart microgrid for efficient functioning of the energy management system. This design is based on a synergistic combination of the machine learning with Neural Network and Robust control schemes. The best parameters of power grid and robust control are determined via optimization, where NN is tuned using genetic algorithm to achieve the optimal solution. NN is used to enhance the robust control parameters for designing NN of the Machine learning system. The entire scheme is further tuned by hybrid energy parameters under various operating conditions to improve the power grid management performance in terms of charging and rectifying. Performing the proposed analog-implemented energy management controller is evaluated by interfacing it with a hardware prototype experimental application of dual photovoltaic (PV) system