Sanatta gündelik hayatın temsili ve günümüz bireyi üzerine görsel çözümlemeler
Representation of everday life in art and visual analysis on today's individual
  1. Tez No: 672267
  2. Yazar: BÜNYAMİN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENİHA ÜNAY SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde gündelik hayatın sanatta nasıl karşılık bulduğunu araştırmak ve araştırmanın kişisel çalışmalara yön vermesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda gündelik hayatın genel tanımları yapılmış; gündelik hayatın belirleyicisi olarak düşünülen toplumsal olaylar, ekonomik faktörler, iktidarın birey üzerindeki etkisi, sosyoloji ve psikoloji açısından ele alınmıştır. Özellikle kişisel uygulamalarda görünen pasif, edilgen ve yorgun insan figürlerini bir temele oturtmak için iktidarın bireyler ve sistemler üzerindeki etkisine yer verilmiştir. Bunun yanı sıra gündelik hayatı gösteren resimlerin kökenleri, sanatçılar ve sanat yapıtları üzerinde durulmuştur. Örnekler, gündelik kelimesinin; insanın varlığını geliştirmek için gerçekleştirdiği rutin etkinlikler anlamından hareketle seçilmiştir. Dolayısıyla yeme, içme, ev hali, çalışma hali vb gibi insanın rutin hayatından sahneleri gösteren genellikle resim örneklerine yer verilmiştir. Özellikle 20. yüzyıldan günümüze incelenen sanatçılar ve çalışmalarındaki zenginlik kişisel çalışmalar için de bir zemin oluşturmuştur. Böylelikle bu araştırma, tez sürecinde yapılan çalışmalar hakkında, biçimsel incelemenin yanı sıra içeriksel düşünmeye de fırsat vermiştir. Kişisel uygulamalarda iktidarın ve gündelik olayların getirisi sonucu pasif, yorgun, hareketsiz figürler resmedilmiştir. Gündelik hayatın sanatta sıklıkla ele alınan bir konu olduğu; her dönemin yaşam koşulları, toplumsal olayları, ekonomik faktörlerinin gündelik hayatın algısını değiştirdiği ve bu durumun da sanatçıların çalışmalarında görünür olduğu sonucuna varılmıştır. Antik çağ örneklerinde genellikle gündelik hayatın çalışma ortamı olarak yansıtıldığı; 18. Yüzyıla kadar ev içi mekanlarla gündelik hayatın temsil edildiği; 19. yüzyılda daha kalabalık ve dış mekanlarda gündelik hayatın aktarıldığı; 20. yüzyılda ise genellikle gündelik hayatta kullanılan nesneler ile gündelik hayatın gösterildiği görülmüştür. 2000'ler sonrası çalışmalarda; teknoloji, mimari, popüler kültür gibi genel konuların yanı sıra bireyin yalnızlığı, bireyin yorgunluğu, bireyin ilgisizliği gibi duygu durumlarına da yer verildiği anlaşılmıştır. Araştırmada literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. İlkçağlardan günümüze gündelik hayatın temsil biçimleri sanat yapıtı örnekleriyle ele alınmıştır. Basılı ve elektronik kaynaklardan yararlanılmıştır. Sanatçı web siteleri, müze ve galeri web siteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to research how daily life reflects on art and for said research to guide personal studies. In this context, general definitions regarding daily life were made. Societal events, economic factors, and the effects of authority on the individual which are all thought to be the defining factors of daily life were approached from a sociological and psychological perspective. To predicate the passive and tired human figures that are seen in personal implementations on a foundation, the effects of governments on individuals and systems were included. In addition, the origins of art that visualize daily life, artists, and artworks were emphasized. Examples were chosen by dwelling on a particular meaning of the word“daily”: routine practices done by people to further improve their existence. Accordingly, art that presents people during their time in the house, eating, drinking, working, etc, were chosen in particular. Especially the artists studied from the 20th century to the present and the richness of their work has also created a basis for personal studies. Thus the study has allowed for contextual thinking alongside stylistically regarding the research done during the study. As a result of the effects of governments and daily events on personal implementations, passive, tired, and motionless figures were portrayed. It was concluded that daily life was a subject that is frequently embraced, that the living conditions of each period, its societal events, and economic factors had ransformed the perception of daily life, and that this circumstance was becoming more visible in artists' works. It was observed that while daily life was reflected as a working space in Archaic Ages, it was represented with indoors spaces until the 18th century, while daily life was conveyed with more crowded spaces outside of the house in the 19th century, in the 20th century it was pictured with daily objects used in daily life. In works after the 2000s, in addition to general topics such as technology, architecture, and popular culture, it was understood that emotional states such as loneliness, tiredness, and the indifference of the individual were also included. The literature review method was used in the research. The forms of representation of daily life from the Archaic Ages to the present have been handled with examples of works of art. Printed and electronic resources were used. Artist websites, museum, and gallery websites were examined.