Improving the limitations in the capacity of fiber optics using modified nonlinear fourier transform
Modifiye olmayan doğrusal dört dönüştürürlüğü kullanarak fiber optiğin kapasitesindeki kısıtlamaların geliştirilmesi
- Tez No: 672283
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezin asıl amacı, optik fiber ağlar üzerinden iletişim için basit, birleştirilmiş bir yöntem önermek ve geliştirmektir, tüm dağılım ve doğrusal olmayan parametrelerin değerleri için ve tek kullanıcılı bir kanal veya çok kullanıcılı bir ağ için geçerlidir. Yöntem, doğrusal olmayan Fourier dönüşümü (NFT), çözüm teorisinde güçlü bir araç ve bazı doğrusal olmayan ortamlarda dalga yayılımını yöneten integral kısmi diferansiyel denklemleri çözmek için tam olarak çözülebilir modeller üzerine kuruludur. NFT ile ilgili bu tür modellerde, serbestlik dereceleri, Fourier dönüşümünün lineer sistemler için yaptığı şekildedir. Bu tezde, bu gözlem, darbe yayılımının doğrusal olmayan Schödinger (NLS) denklemi tarafından yönetildiği optik fiberler gibi bütünleşik kanallar üzerinden veri iletimi için kullanılmıştır. Doğrusal kanallarda yaygın olarak kullanılan ortogonal frekans bölmeli çoğullamanın doğrusal olmayan bir analogu olarak görülebilen bu iletim şemasında, bilgi sinyalin doğrusal olmayan spektrumunda kodlanır. Tıpkı (normal) Fourier dönüşümü, doğrusal bir evrişimsel kanalı birkaç paralel skaler kanala dönüştürdüğü gibi, doğrusal olmayan Fourier dönüşümü, bir Lax evrişimi tarafından tarif edilen doğrusal olmayan bir dağıtıcı kanalı birkaç paralel skaler kanala dönüştürür. Spektral koordinatlarda NLS denklemi çarpımsal olduğundan, bir ağ kullanıcıları belirleyici olmayan kanallar arası parazit olmadan bağımsız doğrusal olmayan frekans bantlarında çalışabilirler.
Özet (Çeviri)
The central objective of this thesis is to suggest and develop one simple, unified method for communication over optical fiber networks, valid for all values of dispersion and nonlinearity parameters, and for a single-user channel or a multiple-user network. A strong solo theory tool and precisely solvable tool for solving integral partial differential equations governing wave propagation in some non-linear media, the technique is based on nonlinear Transform (NFT). In the same way that the Fourier transformation is done for linear systems, the NFT related the level of signal freedom in those models. This observation has been used in this study for the transfer of information across integrated channels such as optical fibers where the nonlinear Schödinger (NLS) equation governs pulse propagation.Information is encoded in a non-linear signal range in this transmission system, which can be considered as a nonlinear orthogonal frequency-division multiplexing analog widely used in linear channels. Just as the (ordinary) Fourier transform converts a linear convolutional channel into a number of parallel scalar channels, the nonlinear Fourier transform converts a nonlinear dispersive channel described by a Lax convolution into a number of parallel scalar channels. Since, in the spectral coordinates the NLS equation is multiplicative, users of a network can operate in independent nonlinear frequency bands with no deterministic inter-channel interference.