Evli çiftlerde çocukluk çağı ruhsal travmaları ile eş desteği ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between childhood traumas, spouse support and posttraumatic growth in married couples
  1. Tez No: 672284
  2. Yazar: DENİZ YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Evli çiftlerin çocukluk çağı ruhsal travmaları düzeyleri ile eş desteği ve travma sonrası büyüme arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla gerçekleştirilen araştırmada, çocukluk çağı ruhsal travmaları ile travma sonrası büyüme arasındaki ilişkide, eş desteğinin aracı rolüne de odaklanılmıştır. Bu kapsamda çalışmaya katılan 194 evli çifttin bildirimleri Kişisel Bilgi Formu (KBF), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28), Eş Desteği Ölçeği (EDÖ) ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri (TSBE) ile alınmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonrasında elde edilen bulgularda, katılımcıların, %77.5'inin birden fazla çocukluk çağı travmalarına maruz kaldıkları görülmüştür. Duygusal ihmal (%78.9), en fazla bildirilen çocukluk çağı travması olmuştur. Çocukluk çağı travmaları ile cinsiyet arasında sadece fiziksel ihmal açısından anlamlı bir farklılık görülmüş ve erkeklerin, kadınlardan daha fazla fiziksel ihmale maruz kaldıkları bulunmuştur. Eş desteği ile cinsiyet arasında anlamlı farklılık bulunmuş ve erkek katılımcıların, eşlerinden daha fazla duygusal destek, takdir etme desteği, maddi yardım ve bilgi desteği ile eş desteği aldıkları görülmüştür. Eş desteği toplam ve alt ölçekleri ile çocukluk çağı travmaları varlığı arasında anlamlı farklılıklar bulunmuş ve çocukluk çağı travmaları olmayan katılımcıların, çocukluk çağı travmaları olan katılımcılara göre daha fazla duygusal destek, takdir etme desteği, sosyal ilgi desteği ve eş desteği aldıkları görülmüştür. Eş desteğinin yordayıcılığına ilişkin analizlerde, duygusal ihmal ve duygusal istismar azaldıkça, katılımcıların eşlerinden duygusal destek alma olasılığının arttığı ve buna bağlı olarak, daha fazla travma sonrası büyüme yaşadıkları görülmüştür. Bununla birlikte katılımcıların çocukluk çağı travmaları azaldıkça, eşinin takdir etme desteği de artmış ve daha fazla yaşam felsefesinde değişim ile ilişkilerde değişim yaşama olasılıklarının olduğu görülmüştür. Benzer sonuçlar sosyal ilgi desteği alan katılımcıların, daha fazla ilişkilerde değişim yaşamasında ve travma sonrası büyüme yaşamasında da gözlenmiştir. Sonuç olarak, eşinden destek alan katılımcıların, daha fazla benlik algısında değişim, yaşam felsefesinde değişim ve travma sonrası büyüme yaşadıkları görülmüştür. Son olarak, çocukluk çağı ruhsal travmaları ile travma sonrası büyüme ilişkisinde eş desteğinin tam aracılık etkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the research carried out to determine the relationship between childhood traumas, spouse support and posttraumatic growth of married couples, also the relationship between childhood mental traumas and post-traumatic growth focused on the mediating role of spouse support. In this context, the notifications of 194 married couples who participated in the study were taken with Personal Information Form, Childhood Trauma Scale (CTQ-28), Spouse Support Scale (SSS) and Posttraumatic Growth Inventory (PGI). In the findings obtained after the analyzes, %77.5 of the participants were exposed to more than one childhood trauma. Emotional neglect (78.9%) was the only reported type of trauma. There was a significant difference between childhood traumas and gender only in terms of physical neglect, and men were found to be exposed to more physical neglect than women. Spouse support varies significantly by gender and male participants were found to receive more emotional support, appreciation support, financial aid, and information support and spouse support from their spouses. Significant differences were found between total and subscales of spouse support and childhood traumas, and non-traumatic participants were found to receive more emotional support, appreciation support, social interest support and spouse support than participants with trauma. In the analyzes of the predictor of spouse support, it was observed that as the emotional neglect and emotional abuse decreased, the participants were more likely to receive emotional support from their spouses and accordingly, they experienced more posttraumatic growth. However, as the childhood traumas decreased, the appreciation of the spouse increased, and it was seen that they were more likely to experience a change in relationships with change in more life philosophy. Similar results were observed in the participants who received support for social interest, experienced more change in relationships and posttraumatic growth. As a result, it was observed that the participants who received support from their spouse experienced more change in self-perception, change in life philosophy and posttraumatic growth. Finally, full mediating effect of spouse support was found in the relationship between childhood mental traumas and posttraumatic growth.