Güvenlik ve sosyal inşacılık bağlamında Suriye Savaşı örneği
Syrian War example in the context of security and constructivism
- Tez No: 672293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
2010'lu yılların başlarından başlayan Arap Baharı, bölgenin siyasal yapısını ve egemenlik yapılarını değiştirerek yeniden güç dengelerinin kurulmasına olanak sağlamıştır. Ortadoğu'daki değişimin mevcut mücadele alanı olan Suriye'de, devam etmekte olan iç savaş hem derin insani dramların hem de uluslararası krizlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Uluslararası ve bölgesel güçlerin ülkeye müdahaleleri vekalet savaşlarının başlaması ile sonuçlanmıştır. Bu bağlamda değişen güvenlik algıları ve küresel terör krizleri, güvenlik algısının yeniden yorumlanmasını gerektirmiştir. Suriye'de yaşanan savaş çok boyutludur. Burası lokal/bölgesel, ulusal, global güçlerin bir birleriyle, mücadelelerinin iç içe geçtiği bir savaş alanıdır. Suriye iç savaşı aynı zamanda mezhepsel, etnik, kimlik ve ideoloji üzerinden birbiriyle çatışan olguların savaşıdır. Dünya egemen güçlerinin etkisi ve yönlendirmesiyle bölgesel aktörlerin vekalet savaşları, birbirilerine meydan okuduğu bir alan haline gelmiştir. Politik ve ekonomik çıkarlarına ulaşmak ve bölgenin kontrolünde söz sahibi olmak isteyen birçok aktör devlet bulunmaktadır. Bu aktör devletler terör örgütlerini destekleyerek amaçlarına ulaşmak istemektedirler. Bu neticede ortaya çıkan savaşın geleneksel savaşlardan farklılaştığı ve bu yeni savaşın, yeniden yorumlanmasını gerekmektedir. Bu bağlamda, çalışmada Suriye özelinde gerçekleşen vekalet savaşlarının konstrüktivizm çerçevesinde, güvenlik algıları bakımından analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring, started at early 2010's has enabled to reconstruct the balance of power in the region by changing the political structure and the sovereignty structure. In Syria, which is the center of conflicts in middle east, the ongoing civil war gives rise to both deep humanitarian tragedies and international crises. The intervention of the regional and international powers has caused to the proxy war. The perception of security and global terrorism crisis which has change in this context; has necessitated the reinterpretation of the concept of security. The war in Syria is multidimensional. This is a battlefield where local / regional, national and global powers intertwine their struggles. The Syrian civil war is also a war of facts that conflict with each other over sectarian, ethnic, identity and ideology. With the influence and guidance of the dominant powers, the proxy wars of regional actors powers has become a place in which they defy each others. There are many actor states that want to reach their political and economic interest and have a say in the control of the region. These actor states are supporting terrorist organizations in order to achieve their goals. As a result, a new war which is quite different from traditional ones has emerged and this new war needs to be reinterpreted. In this context, the study will analyze the proxy wars taking place in Syria in terms of security perceptions within the framework of social constructionist theory.