Gustav Klimt ve Egon Schiele'nin resim anlayışlarının birbirine yansıması
Reflection of Gustav Klimt and Egon Schiele's understanding of painting to each other
  1. Tez No: 672298
  2. Yazar: EYLÜL PERÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BÜYÜKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın konusu Viyanalı İki ressam Gustav Klimt ve Egon Schiele'nin aynı atölye ortamında birbirlerinin sanat anlayışından ne şekilde etkilenmiş olduklarını incelemek ve sonraki araştırmacılara ışık tutmak amacıyla belirlenmiştir. Araştırmada akademi eğitiminin dışında, aynı atölyede usta- çırak ilişkisi bağlamında Klimt ve Schiele'nin üslup olarak kazanımlarına eser örnekleri vasıtasıyla değinilmiştir. Bu araştırmanın kavramsal çerçeve bölümü Klimt ve Schiele'nin mensup olduğu sanat akımları ve tanımları üzerinden şekillenmiştir. Gustav Klimt ve Egon Schiele, üslupları son derece farklı olsa da eserlerinde kadın temasına yaklaşımları bakımından benzerlikler görülmektedir. Çoğu zaman aynı atölyede, aynı modellerden çalışmışlardır. Klimt ve Schiele'in hem arkadaş hem de usta- çırak ilişkisine dayalı yakınlıkları her iki sanatçının eserlerinde de tarihe iz bırakacak etkiler kazandırmıştır. Araştırmada nitel bilgi toplama yöntemlerinden literatür tarama tekniğinin kullanılması ve plastik sanat eserleri incelemeleri sağlanmıştır. Bu bağlamda konuya ilişkin kitap, tez, makale, görsel taraması yapılmış ve aktarılmıştır. Çalışmanın yazınsal kısmını desteklemek adına her iki sanatçının da aynı dönemde sürdürdükleri çalışmaları üzerinden karşılaştırmalı olarak eser analizlerine yer verilmiştir. Yazınsal kaynaklar için ise güvenilir olması adına ağırlıklı olarak kaynak kitaplar ve süreli yayınlar tercih edilerek, interaktif kaynaklar daha çok görsel unsurlar için tercih edilmiştir. Yapılan çalışmanın bulgular ve yorum kısmında, Gustav Klimt ve Egon Schiele'nin birbirleriyle tanışmalarının ardından ürettikleri eserler dahilinde 1905-1918 arası yılları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study was determined in order to examine how two Viennese painters Gustav Klimt and Egon Schiele were influenced by each other's understanding of art in the same workshop environment and to shed light on subsequent researchers. In the research, apart from the academy education, the stylistic achievements of Klimt and Schiele in the context of the master-apprentice relationship in the same workshop are mentioned through examples of works. The conceptual framework part of this research is shaped on the art movements and definitions of Klimt and Schiele. Although the styles of Gustav Klimt and Egon Schiele are extremely different, there are similarities in their approaches to the theme of women in their works. Most of the time, they worked in the same workshop and worked from the same models. Klimt and Schiele's closeness, based on both friend and master-apprentice relationships, has had an impact on the works of both artists that will leave a mark on history. In the research, the use of literature scanning technique, one of the qualitative information collection methods, and the examination of plastic art works were provided. In this context, thesis, article, and visual scanning related to the subject were made and transferred. In order to support the literary part of the study, a comparative analysis of the works is given on the works of both artists in the same period. For literary sources, mostly source books and periodicals were preferred in order to be reliable, and interactive sources were preferred mostly for visual elements. In the findings and interpretation part of the study, Gustav Klimt and Egon Schiele cover the years between 1905 and 1918 within the works they produced after they met each other.