UAV path optimization using artificial neural networks algorithms
- Tez No: 672303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tam otomatik sistemler fikri, bir insan faktörünün olmaması ve dolayısıyla kaza durumunda insan kayıplarının engellenmesi veya çok daha hızlı karar alabilmesidir. Neredeyse tam otomatik sistemlerin halihazırda mevcut olmasına ve işlevselliğinin çok doğru olmasına rağmen, tam otomatik ve güvenilir robotların veya araçların ortaya çıkması biraz zaman alacaktır, ancak bu sorun sadece yüzey sürücülerini değil, aynı zamanda hava veya su altı Ulaşım. Uçuş için çeşitli sistemler halihazırda gerçek kullanımda konuşlandırılmıştır ve daha fazla çabalar devam etmektedir. Bugünlerde ana konu İHA'nın operasyonu. İşlem 3 boyutlu bir uzayda gerçekleştirilir. Bu drone'ları kullanma olanakları ölçülemez. Kara araçlarına göre en büyük avantajı, konum değiştirme hızıdır. Elbette buna, varış noktasına düz bir çizgide uçarak izin verilir. Bu yüksek lisans tezinde, yol planlama algoritmalarını ve bu alandaki bazı ilgili çalışmaları tanıtıyoruz ve sinir ağı algoritmalarını kullanarak bir yol optimizasyon yöntemi öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
The idea of fully automated systems is the absence of a human factor and thus the prevention of human losses in the event of accidents, or much faster decision-making. Despite the fact that almost fully automated systems already exist and their functionality is very accurate, it will take some time before there will be fully automated and trusted robots or vehicles.However, this issue does not only concern surface drivers, but also air or underwater transport. Various systems for the flight are already deployed in real use and further efforts are ongoing. The main topic these days is the operation of UAV. The operation is performed in a 3-dimensional space. The possibilities of using these drones are immeasurable. The main advantage over land vehicles is the speed of change of position. This is of course allowed by flying in a straight line to the destination point. In this master thesis we introduce the path planning algorithms and some related works in this field and we propose a path optimization method using neural network algorithms.