Computer networks intrusion detection using artificial neural network
  1. Tez No: 672310
  2. Yazar: MUSTAFA MUHANAD M.SALIH ALRASHADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Güvenlik araçlarına duyulan ihtiyaç, özellikle son dönemlerdeki iletişim devrimi sonrasında verilerin mahremiyetinden kaynaklanmıştır. İnternet geliştirme ve mobil iletişim genişlemesi, binlerce kullanıcının internet üzerinden kişisel ve ticari içerikle bol miktarda veri paylaşmasını sağladı (halka açık ağlar). Sanal kişisel ağlar, belirli düğümler arasında yer alan kanalları (bağlantıları) içeren bir tünel olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Veri madenciliği ve makine öğrenimi teknolojisinin ilerlemesi, büyük ölçekli ağları korumak için verimli bir saldırı tahmini paradigması kurulmasına yol açtı. Bu projede, akıllı makine öğrenme algoritması kullanılarak bilgisayar ağı saldırıları ortadan kaldırılmıştır. Çeşitli saldırı türleriyle teşhis edilen çok sayıda bağlantı içeren KDD bilgisayar saldırı veri kümesi olarak adlandırılan büyük bir veri kümesine başvurarak; model, bu verilerden öğrenerek saldırı türünü tahmin etmek için oluşturulmuştur. İleri beslemeli sinir ağı modeli, saldırı tahmini doğruluğu açısından önerilen diğer kümeleme modellerinden daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The need for security means has brought from the fact of privacy of data especially after the communication revolution in the recent times. Internet development as well as mobile communication expansion made the thousands of users to share plenty of data with personal and business content through the internet (public networks). Virtual personal networks were designed to work as a tunnel containing the channels (connections) taking place between particular nodes. The advancement of data mining and machine learning technology has paved the road for establishment an efficient attack prediction paradigm for protecting of large scaled networks. In this project, computer network intrusions had been eliminated by using smart machine learning algorithm. Referring a big dataset named as KDD computer intrusion dataset which includes large number of connections that diagnosed with several types of attacks; the model is established for predicting the type of attack by learning through this data. Feed forward neural network model is outperformed over the other proposed clustering models in attack prediction accuracy.