Networks of computer performance model and simulation
- Tez No: 672311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu amaç için özel bir yazılım programı kullanarak bir bilgisayar ekranında Gerçek Dünya Ağlarının gerçek bilgisayar ağlarını“Modelleme”temeline dayanan bilgisayar ağlarını simüle etme kavramı. Gerçek bilgisayar ağları, sahada etkin bir şekilde yürütülen ağlar veya gelecekte uygulanacak ağlardır. Bunun tersi, bu ağlar bilgisayar kullanarak modelleme yapabildiği sürece, tüm özelliklerinin, bileşenlerinin ve bunlarla ilgili her şeyin değiştirilebilir veya kontrol edilebilir olmasıdır. Bu modelleme veya simülasyon, bilgisayar yazılımını kullanarak, düşük maliyetli bir süreç olan ağı zeminde uygulama maliyetlerini önceden çalışma yapmadan, gerçekleşebilecek tüm deneyleri, değiştirilebilecek parçaları ve ekipmanları hesaba katmadan ölçüyorsunuz ve belki bir kereden fazla ulaşana kadar Basit bir örnek verelim, bir şirketin yerel kablolu veya kablosuz ağı genişletmek istediğini, daha fazla bilgisayar, kablo ve WLAN'lardan bahsettiğimiz Erişim Noktaları gibi diğer parçalara ihtiyaç duyduğunu hayal edin. yerel kablosuz ağlar. Ancak, tüm bu eklemeler ve değişikliklerden sonra şirket en iyi icrayı alacak mı yoksa daha iyi diyelim? Bu değişim sürecinin maliyetli olduğunu ve ağın boyutu ve kullanılan ekipman arttıkça maliyetin arttığını unutmayın, basitçe bir simülasyon programı aracılığıyla yapılabilir. Bu program sayesinde, bilgisayar ekranında ağı oluşturabilir, ardından istenen değişiklikleri yapabilir, Ağ Verimini Hızla, Ağ Gecikmesini Hızla, Sunucu Durumu gibi çalışmak için istediğimiz istatistikleri toplayabilirsiniz. gelişmiş emülatörler, ağı gerçek dünya ağını kullandığımız trafikle yükleyebiliriz,
Özet (Çeviri)
The concept of simulating networks of computer, based on,“Modeling”real networks of computer Real World Networks on a computer screen using a devoted software program for this purpose. Genuine networks of computer are networks effectively executed on the ground, or networks for be implemented the future. The upside of this thought that, as long as these networks can be modeling using computers, all their specifications, components, and everything related for them, can be changed or controlled. This modeling or simulation, using computer software, a low-cost process you measure the costs of implementing the network on the ground without prior study, taking nor account, all the experiments that may take place, parts and equipment that may be changed and perhaps more than once until we reach Let's take a simple example, imagine that a company wants for expand ts local wired or wire-less network, requires, adding more computers, wires, and other pieces like Access Points we're talking about WLAN s, local wire-less networks. But, after all these additions and changes will the company get the best execution or let's say better? Remember that this process of change costly, and that the cost increases as the size of the network and the equipment used creases, can be done simply through a simulation program. Through this program, you can build the network on the computer screen, then make the desired changes, collect the statistics we want for study such as The Rate Network Throughput, The Rate Network Delay, The Server Status… etc. Keep mind that, through advanced emulators, we can load the network with traffic we use the real-world network, that