Modified PTS scheme technique based on number algorithm for OFDM system
  1. Tez No: 672313
  2. Yazar: HAYDER DHAHIR ALKATRANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
OFDM iletişim sistemindeki temel sorun, tepe / ortalama güç oranıdır (PAPR). Bu, sistemi yüksek güç amplifikatörünün (H.P) doğrusal olmamasından dolayı bir bant radyasyonu ve bant distorsiyonu yapar. Bu özelliği azaltmanın seçici haritalama, ton ayırma, blok kodlama, filtreleme, kırpma ve kısmi iletim dizisi (PTS) dahil olmak üzere birçok yolu vardır. Bu yazıda, geleneksel kısmi iletim dizisi (C-PTS) ve çokgen sayılar algoritmasını kullanmak için yeni bir algoritma önerilmiştir. Önerilen bu algoritma, girilen verileri göndermeden önce işler, numaranın geometrisine göre sayı uyuşmazlığından yararlanarak, benzer verilerin doğrudan PTS üzerinden tekrar tekrar gönderilmesini önleyerek, bu da önerilen PAPR artış seviyesini geliştirir. sistemi. Bu sayede indirim miktarı 8dB'nin üzerine çıktı. En iyi sonucumuz, geleneksel yöntem ile önerilen yöntem arasındaki azalma miktarı oldu, N = 64 olduğunda 4.5683'tür. Ek olarak, yan bilgi aktarımı yoktur ve bu, aktarım verimliliğini artırır. Son olarak, bu yöntemin hesaplama sürecindeki verileri şifrelemek ve şifresini çözmek ve birkaç hesaplama eklemek kolaydır
Özet (Çeviri)
The main problem in the OFDM communication system is the peak to average power ratio (PAPR). This makes the system in a band radiation and band distortion because of non-linearity of the high power amplifier (H.P). There are many ways to reduce the effect of this feature, among these methods that have been used are selective mapping, tone reservation, block coding, filtering, clipping and partial transmit sequence (PTS). In this paper a new algorithm has been proposed which is to use polygon numbers algorithm with conventional partial transmit sequence (C-PTS). This proposed algorithm processes the entered data before sending it, taking advantage of the number non-similarity according to the geometry of the number to prevent similar data successively from being sent directly via PTS, and thus this improved the level of PAPR rise in the proposed system. The amount of reduction in this way has reached more than 8dB.The best result we obtained was the amount of reduction between the conventional method and the proposed method is 4.5683 where N=64 . In addition, there is no transmission of side information, and this improves transmission efficiency. Finally, this method is easy in the calculation process and in the ciphering and deciphering of data, which adds a few calculations