Psödotümör serebri hastalarının demografik verileri, görüntüleme bulguları ve tedavisinin değerlendirilmesi
Patients with pseudotumor cerebra demographic data, imaging findings and evaluation of the treatment
  1. Tez No: 817829
  2. Yazar: MELİKE GÜMÜŞ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş-Amaç: Psödotümör serebri sendromu (PSS), beyin omurilik sıvısı (BOS) protein ve hücre içeriği normal, intrakraniyal yer kaplayıcı lezyon, enfeksiyon, hidrosefali, ventikülomegali olmadan kafa içi basınç artışı sendromu belirti ve bulgularının olduğu klinik tablo olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 2018-2022 yılları içerisinde Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Nöroloji kliniğinde takip edilen Psödotümör serebri tanısı alan çocukların etiyolojisini, klinik prezentasyonunu, tetkiklerini, yönetimini, sonuçlarını açıklamakta ve papil ödem, görsel semptomlar ve baş ağrısındaki iyileşme ile ilişkili faktörleri tanımlamaktadır. Metod: Çalışma için Pamukkale Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurul onayı (E-60116787-020-293710/15.11.2022) alındı. Eylül 2018-Eylül 2022 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Nöroloji Bilim Dalı'nda modifiye Dandy kriterlerine göre PTS tanısı ile takip edilen 18 yaşından küçük 46 hastanın verileri değerlendirildi. Hasta verileri, hasta dosyalarının retrospektif taranmasıyla elde edildi. 2013 Friedman tanı ölçütlerine göre kesin ve olası tanı alan hastalar belirlendi. Hastalar, primer PTC ve birçok faktörün bir araya gelmesi sonucu sekonder PTC olarak iki gruba ayrıldı. 11 yaşından küçük hastalar prepubertal, üstü pubertal olarak kabul edildi. BMI 30 üzerinde olanlar obez olarak değerlendirildi. Frisen derece 1 veya 2 olanlar,“hafif papil ödem”, Frisen 3 veya“optik sinir başı yükselmesi”olanlar,“orta derecede papil ödem”, Frisen 4 veya 5 olanlar“şiddetli papilödem”olarak kategorize edildi. Tartışma-Sonuçlar: Ortalama başvuru yaşı 11,3 ± 4,5 olarak izlenmiş olup hastaların %30,5'u prepubertal, %69,5' u postpubertal yaş grubundaydı. Prepubertal dönemde postpubertal döneme göre obezite oranı anlamlı düşüktü (p0,05). Sadece asetazolamid tedavisine yanıt veren olguların oranı %67,3, kalan hastalarda ek topiramat tedavisine ihtiyaç duyuldu.
Özet (Çeviri)
Introduction-Purpose: Pseudotumor cerebri syndrome (PSS) is defined as a clinical picture with normal cerebrospinal fluid (CSF) protein and cell content, without intracranial space-occupying lesion, infection, hydrocephalus, venticulomegaly, and signs and symptoms of increased intracranial pressure syndrome. The aim of this study is to explain the etiology, clinical presentation, examinations, management and results of children diagnosed with Pseudotumor cerebri, who were followed up in Pamukkale University Faculty of Medicine, Pediatric Neurology Clinic between 2018 and 2022, and describe the factors associated with improvement in papilledema, visual symptoms and headache. Material-Method: Pamukkale University Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee approval (E-60116787-020-293710/15.11.2022) was obtained for the study. The data of 46 patients younger than 18 years of age who were followed up with the diagnosis of PTS according to the modified Dandy criteria in Pamukkale University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Neurology between September 2018 and September 2022 were evaluated. Patient data were obtained by retrospective scanning of patient files. According to the 2013 Friedman diagnostic criteria, patients with a definite and probable diagnosis were determined. The patients were divided into two groups as primary PTC and secondary PTC as a result of the combination of many factors. Patients younger than 11 years of age were considered prepubertal and above pubertal. Those with a BMI above 30 were considered obese. Those with Frisen grade 1 or 2 were categorized as“mild papilledema”, Frisen 3 or“optic nerve head elevation”as“moderate papilledema”, and Frisen 4 or 5 as“severe papilledema”. Discussion-Conclusions: The mean age at presentation was 11.3 ± 4.5 years, and 30.5% of the patients were in the prepubertal age group and 69.5% in the postpubertal age group. The obesity rate was significantly lower in the prepubertal period than in the postpubertal period (p0.05). The rate of the cases that responded to only acetazolamide treatment was 67.3%, and additional topiramate treatment was needed in the remaining patients.