Lokal ileri meme kanseri hastalarda neoadjuvan tedavi yanıtının modifiye glaskow prognostik skoru ile ilişkisinin dört farklı alt grupta karşılaştırmalı değerlendirilmesi
The association between modified glaskow score and neoadjuvant systemic treatment response in four patient group with locally/advanced breast cancer
  1. Tez No: 864554
  2. Yazar: YASEMİN KÖKEZ
  3. Danışmanlar: PROF. BANU ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET AMAÇ: Neoadjuvan sistemik tedaviye patolojik tam yanıt (pCR) sağkalım için önemli bir belirteçtir. Bu çalışmanın amacı, neoadjuvan tedavi yanıtını predikte eden klinik, patolojik parametreleri belirlemek ve modifiye Glaskow Skorunun (mGPS) patolojik yantı oranları ile ilişkisini araştırmaktır. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmamıza Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümünde 2015-2022 yılları arasında izlenen lokal ileri meme kanseri nedeniyle neoadjuvan tedavi 200 hasta dahil edildi. Hastaların demografik, klinik ve patolojik verileri (greyd, ER, PR, cerbb2, Ki-67 indeksi),ve laboratuvar parametreleri kayıt edildi. mGPS' da CRP≤ 10 mg/L Albümin ≥3.5 g/dL olması 0, CRP≤ 10 mg/L Albümin 10 mg/L 1, CRP >10 mg/L Albümin 25, Ki-67 ≥25, Her2+ olarak tespit edildi. pCR'a ulaşamamak ve yüksek ki-67 nüks/progresyon riskini artırıyordu. mGPS ile pCR arasında ilişki yoktu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: Pathological complete response to neoadjuvant systemic treatment was surrogate marker of survival. The aim of our study; to determine the clinical, laboratory, and histopathological parameters that predict response to neoadjuvan therapy and to determine the relationship between pathological response rates and modified Glaskow score (mGPS). PATIENTS AND METHOD: A total of 200 locally advanced breast cancer patients who received neoadjuvant systemic treatment in Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital Medical Oncology Clinic between 2015 and 2022 were included in the study. Demographic, cilinical, pathological (Grade, ER, PR, Ki67, cerbb2) and laboratory characteristics of patients were recorded. mGPS were 0 (CRP≤ 10 mg/L Albumin ≥3.5 g/dL), 1 (CRP≤ 10 mg/L Albumin 10 mg/L Albumin