Classification of chronic kidney early disease prediction by weka
  1. Tez No: 661288
  2. Yazar: ISRAA SALEH AZEEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Her gün, bilginin teşhisi ve erken kronik böbrek hastalıkları için güvenilir tahmin teknikleri için tıbbi gereksinim artmaktadır. Hastalar ve klinik durumları için büyük miktarda gerçek vardır. Genel olarak, bazen uzmanlık keşfi olarak da bilinen istatistik çıkarma yöntemi, gerçekleri olağanüstü bir bakış açısıyla analiz etme ve özetlemek ve faydalı istatistiklere ulaşmak için faaliyet gösteren bir yöntemdir. Birçok bilgi madenciliği uygulaması, bilgi analizi için çeşitli analitik araçlar içerir. Kullanıcıların gerçekleri çok sayıda perspektiften analiz etmelerini, sınıflandırmasını ve belirli ilişkileri özetlemelerini sağlar. WEKA bilgi çıkarmak için kullanılan bu tür bir ekipmandır. Makine için birçok dolaylı algoritma içerir. Bu, verileri bu algoritmalar aracılığıyla kategorilere ayırmak için bir yol sağlar. Sınıflandırma, dikkate değer uygulamalarla istatistik madenciliği için karmaşık ve kritik bir dönemdir. Çeşitli türdeki bilgileri sınıflandırmak uygundur. Sınıflandırma her zaman belirli alanlarla sınırlı değildir, çünkü yaşamımızın çeşitli bileşenlerini içerir. Sınıflandırma sistemi, bir veri kümesindeki her bir öğeyi, önceden tanımlanmış bir kategori veya grup kümesine kategorilere ayırmaktan oluşur. Bu yazıda, tek ve çoklu sınıf algoritmalarını inceleyip tartışıyoruz. Bu makale, Hoeffding ağacı, Naïve Bayes, KNN Sınıflandırma algoritmaları ve MultilayerPerceptron gibi bazı önemli sınıflandırma algoritmalarını analiz eder ve bu algoritmaların performansı WEKA kullanılarak karşılaştırılır ve gerçekler üzerinde çalışan kişi için en uygun algoritmayı gerçekleştirir. Öneri formunu kullanmak için yeni bir doktor veya hasta bilgi isteyebilir. sınıflandırma performansı açısından algoritmalardan hangisinin en iyi genel performansa sahip olduğunu belirleyen otomatik öğrenme teknikleri kullanarak anomali tespiti gerçekleştirirken Olağanüstü erken hastalıklar, gerçeklere dayalı kurallar dizisi% 99.5'lik bir doğruluğa sahip olan Sınıflandırıcı Çok Katmanlı Periyodron'dur ve genel olarak sürümü oluşturmak için geçen süre 1.24 saniyedir. KNN Sıralaması Kök göreli kareye sahip diğerlerine kıyasla% 38.541'de hata
Özet (Çeviri)
Every day the medical requirement for reliable prediction techniques for the diagnosis of information and early chronic kidney diseases increases. There is a big quantity of facts available to sufferers and their clinical conditions. In general, the method of extracting statistics, sometimes known as expertise discovery, is a manner of analyzing facts from an extraordinary factor of view and operating to summarize it and reach useful statistics through it. Many information mining applications include several Analysis tools for information analysis. It permits users to analyze the facts of numerous one from a kind perspectives, classify it, and summarize specific relationships. WEKA is such equipment used to extract information. It includes many indirect algorithms for the machine. This gives a manner to categorize data through these algorithms. Classification is a complicated and critical era for statistics mining with remarkable applications. It is viable to classify information of various types. Classification isn't always limited to specific areas, because it includes various components of our lives. The categorization system consists of every element in a dataset into a categorization into a pre-described set of categories or groups. In this paper, we study and discuss single and multiple class algorithms. This paper analyses some of the major classification algorithms such as Hoeffding tree, Naïve Bayes, KNN, ZeroR Classification algorithms, and MultilayerPerceptron, and the performance of these algorithms is compared using WEKA and realizes the most suitable algorithm for the person who works on the facts. To use the suggestion form, a new doctor or sufferers can expect information. when performing anomaly detection using automated learning techniques parameters that determine which of the algorithms have the best overall performance in terms of performance of classification The exceptional early diseases facts-primarily based set of rules is the Classifier MultilayerPerceptron with an accuracy of 99.5 % and the overall time taken to construct the version is 1.24 seconds. Rank ZeroR has the Root relative squared error at 100 % compared to others.