Türkiye'de fen bilimleri alanında TGA tekniği kullanılarak yapılan lisansüstü tez çalışmalarının betimsel analizi
Descriptive analysis of graduate thesis studies conducted using the POE technique in the field of science in Turkey
  1. Tez No: 672318
  2. Yazar: BARIŞ KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye'de 2005-2020 yılları arasında fen bilimleri alanında TGA tekniği kullanılarak gerçekleştirilen ve Ulusal Tez Merkezinde (tez.yok.gov.tr) erişime açık olarak yayımlanan lisansüstü tez çalışmalarının analizinin amaçlandığı bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel içerik analizi deseni kullanılmıştır. Bu doğrultuda ulaşılan 45 lisansüstü tez çalışması; yayımlandıkları yıl, tür, amaç, sınırlılık, varsayım, çalışma grubu, konu, süre, kullanılan öğretim yöntem ve teknikleri, araştırma deseni, veri toplama araçları, verileri analiz etme yöntemleri, güvenirlik ve geçerlilik çalışmaları, bulgu, sonuç ve öneriler bakımından analiz edilmiştir. Belirlenen temalar içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Analizi yapılan çalışmalarda araştırmacıların en fazla tercih ettikleri araştırma yöntem ve deseninin, nicel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu deneysel desen olduğu görülmektedir. Çalışmaların veri toplama araçlarının, veri analiz yöntemlerinin ve güvenirlik-geçerlilik araçlarının amaçlara uygun olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Çalışmalarda en fazla araştırılan; akademik başarı, kavram öğretimi, fen bilimlerine yönelik tutum, öğrenilen bilgilerin kalıcılığı gibi alanlarda TGA tekniğinin etkili olduğu görülmektedir. Çalışmalarda deney gruplarının uygulama öncesi ve sonrası verileri karşılaştırıldığında %90,44 oranla TGA tekniğinin uygulama sonrası daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca deney ve kontrol gruplarının uygulama sonrası verileri karşılaştırıldığında %82 oranla TGA tekniğinin uygulandığı deney gruplarının daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında TGA tekniğinin sanal laboratuvar, kavram karikatürleri, analojiler, kavram haritaları gibi diğer yöntem ve tekniklerle birlikte kullanıldığında daha başarılı olduğu analiz edilen çalışma bulgularından anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Descriptive content analysis pattern of qualitative research methods is used in this study which aims to analyze graduate theses published publicly at National Thesis Center (tez.yok.gov.tr) in Turkey between the years 2005 – 2020 within the scope of science subjects conducted using POE technique. 45 graduate theses studies achieved in accordance with this purpose has been analyzed in terms of the year they were published, the type, purpose, limitation, assumption, study group, subject, duration, teaching methods and techniques used, research design, data collection tools, data analysis methods, reliability and validity studies, findings, results and recommendations. The themes determined were resolved by content analysis. It is seen that the most preferred research method and design in the studies is the experimental design with pre-test post-test control group of the quantitative research methods. It was determined that the data collection tools, data analysis methods and reliability-validity tools of the studies were used in accordance with the purposes. It is seen that the POE technique is effective in the most researched areas in the studies such as academic achievement, teaching concepts, attitude towards science, retention of learned knowledge. It was determined that 90,44% POE technique was more successful after the application when the data of the experimental groups before and after the application were compared. Furthermore, when the post-application data of the experimental and control groups were compared, it was found that 82% of the experimental groups in which the POE technique was applied were more successful. In addition, it is seen that POE technique is more successful when used with other methods and techniques such as virtual laboratories, concept caricatures, analogies, concept maps.