Acil servise başvuran 65 yaş üstü onkoloji hastalarının başvurularının demografik incelenmesi
Demographic examination of oncology patients over 65 years of admi̇ssi̇on to emergency department
  1. Tez No: 672317
  2. Yazar: ÖMER FARUK SOLĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İlk ve Acil Yardım, Oncology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız acil servise başvuran 65 yaş ve üzeri onkolojik hastalarının, laboratuvar sonuçlarını, tanı, yatış, mortalite açısından incelenip ek olarak NEWS, MEWS, ECOG skorları ile değerlendirilip hastaların klinik gidişatını erken saptamada ne kadar yararı olduğunu göstermektir. Erken uyarı skorlarının acil serviste olası yoğunluk ve hastaların acil servis başvuruları sırasında oluşacak enfeksiyon risklerinin önüne geçmek amaçlı kullanımı açısından değerlendirmektir. Gereç Ve Yöntem: İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Erişkin Acil Servisine 01.01.2019-31.12.2019 tarihleri arasında başvuran 65 yaş ve üzerindeki onkoloji tanıları olan hastaların tüm başvuruları dâhil edilmiştir. Başvurular retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin istatiksel değerlendirilmesi SPSS 26.0 ile yapılmıştır. Bulgular: Çalışmada 330 hastanın toplamda 747 acil servis başvurusu dâhil edilmiştir. Bu vakaların 131'i (%40) kadın, 169'u (%60) erkek cinsiyetindedir. Tüm hastaların yaş ortalaması 73±6 olarak tespit edildi. Tüm hastalarda ECOG PS ortalaması 3 olup, ölen hastalarında ortalaması 3 tür. Tüm hastalarda MEWS ortalaması 2 olup ölen hastalarda 3 olarak değerlendirildi. Tüm hastaların NEWS ortalaması 2 olup ölen hastalarda 3 olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study is to examine laboratory results, diagnosis, hospitalization and mortality of oncological patients who were admitted to the emergency department in terms of their demographic characteristics, laboratory results, and additionally, NEWS, MEWS, ECOG scores, and to show how useful they are in determining the clinical course of the patients early. To evaluate the early warning scores in terms of possible intensity in the emergency department and the use of patients to prevent infection risks that may occur during emergency service admissions. Materials and Methods: All admissions of patients aged 65 and over with oncology diagnoses who applied to İnönü University Turgut Özal Medical Center Adult Emergency Service between 01.01.2019-31.12.2019 were included. Applications were evaluated retrospectively. Statistical evaluation of the obtained data was made with SPSS 26.0. Results: A total of 747 emergency room admissions from 330 patients were included in the study. 131 (40%) of these cases were female and 169 (60%) were male. The average age of all patients was 73 ± 6. The average of ECOG PS in all patients was 3, and the average of patients who died was 3. MEWS mean was 2 in all patients and it was evaluated as 3 in the patients who died. The mean NEWS of all patients was 2, and it was evaluated as 3 in the patients who died.