Deizmin psiko-sosyolojisi: 21. yüzyıl Türkiye'si örneği
Psycho-sociology of deism: Example of the 21st century Turkey
- Tez No: 672319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Tarihi serüven içerisinde önem arz eden tartışma konularının başında gelen“deizm”düşüncesi, bugün hala 21. yüzyılda da pek çok diğer meseleler bakımından da önemini yitirmeyerek popüler konumunu sürdürmektedir. Ortaya çıktığı ortam itibariyle de“deizm”iddiasının belli başlı arayışlar neticesinde vuku bulduğunu söylemek gerekir. Ancak, bu çalışmada deizmin yaşadığımız çağ ve toplumda da varlığını sürdürüyor olmasından hareket ederek konu tarihsel ve teorik açıdan incelenmiştir. Ayrıca, toplumunun önemli bir bölümünün Müslüman olduğu bilinen 21. yüzyıl Türkiye'sinde yaşayan deistlerle yapılan görüşmelerin verileri analiz edilmiştir. Sonuç aşamasında elde edilen veriler objektif bir bakış açısıyla değerlendirilerek 21. yüzyıl Türkiye'sinde yaşayan deistlerin deist olma süreçleri ve dünya görüşlerini içeren deizmin psikolojik ve sosyolojik nedenleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda nitel araştırma tekniklerine uygun olarak, problem bakımından araştırma,“keşfedici”ve“betimleyici”bir amaç içerisinde ele alınmış ve konuyla ilgili nitel verilere ulaşabilmek için görüşme ve doküman inceleme gibi nitel araştırma tekniklerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The idea of“deism”, which is one of the most important topics of discussion in the historical adventure, still continues its popular position in the 21st century without losing its importance in terms of many other issues. Specifically, if a society in Turkey is often considered the domain expansion and increasing trend on the younger generation, it is necessary to set forth the terms of its historical and theoretical reasons. On the other hand ıt is important to investigate the reappearance of the claim of“Deism”from its shelves. However, in this study, the subject has been examined from a historical and theoretical perspective, based on the existence of deism in our age and society. In addition, the data of interviews with deists living in 21st century Turkey, where a significant portion of its society is known to be Muslim, has been analyzed. The data obtained at the conclusion phase were evaluated with an objective perspective and the psychological and sociological reasons of deism, including the deist processes and world views of the deists living in 21st century Turkey, were tried to be understood. In this context, in accordance with qualitative research techniques, problem type research has been handled with a“exploratory”and“descriptive”purpose, and qualitative research techniques such as interview and document reviews were used in order to reach qualitative data on the subject.