Türk halk müziği teorisi ve uygulaması dersine yönelik ASSURE modeli temelli öğretim materyalleri önerisi
Suggestion of instructional materials based on the ASSURE model for the Turkish folk music theory and practice course
- Tez No: 672325
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ NACAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma, Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı programında yer alan“Türk Halk Müziği Teorisi Ve Uygulaması”dersinin uygulanmasında yaşanan mevcut sorunların tespiti ve bu sorunların çözümü üzerine odaklanmış ASSURE Modeli temelli genel bir öğretim tasarımı ve ders işleme materyali önerisinin sunulmasını, amaçlamaktadır. Araştırma da karma araştırma yöntemi ve tek gruplu ön test, son test deneysel desenden faydalanılmıştır. Çalışmanın deneysel sürecine başlamadan önce halk müziği alanında uzman kişilerden dersin etkili ve verimli yürütülebilmesi adına görüş alınmıştır. ASSURE modeli aşamaları gereği, öğrencilerin derse yönelik ön yeterlikleri ve öğrenme stilleri tespit edilmiştir. YÖK 2018 Müzik Eğitimi Anabilim Dalı lisans programında bulunan Türk Halk Müziği Teorisi ve Uygulaması dersine ilişkin içerikleri, uzman görüşleri ve öğrencilerin öğrenme stillerinden elde edilen bulgular doğrultusunda 14 haftalık hedef ve kazanım tablosu hazırlanmıştır. Belirlenen hedef ve kazanımların kalıcı olması amacıyla derste kullanılmak üzere solfej alıştırmaları, solfej ses kayıtları ve dikte alıştırmaları belirlenmiş ve belirlenen materyaller öğrencilerin öğrenme düzeylerine göre hazırlanmıştır. hazırlanan materyaller 14 hafta boyunca çalışma grubu ile birlikte uygulanmış ve 14 hafta sonunda öğrencilere son test uygulaması yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Türk Halk Müziği teorisi ve Uygulaması dersinde bağlama çalgısının kullanılmasının daha uygun olacağı tespit edilmiştir. Dersin süresinin doğru bir planlama ile yeterli olabileceği ve derse alanında uzman kişilerin girmesinin ders başarısını arttıracağı tespit edilmiştir. Türk Halk Müziği Teorisi ve Uygulaması dersine ilişkin özel bir kaynağın olmadığı var olan kaynakların yetersiz kaldığı ve ders için yeni kaynak ve yöntemlerin geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma grubuna uygulama öncesi ve sonrası yapılan Ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu kapsamda hazırlanan ASSURE modeli Temelli Öğretim tasarımı ve materyal önerilerinin öğrencilerin akademik başarıları üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to present a general teaching design and teaching material based on the ASSURE Model focused on the determination of the current problems and the solution of these problems in the application of the“Turkish Folk Music Theory and Practice”course in the Faculty of Education Department of Music Education. The mixed research method and single group pre-test and post-test experimental design were used in the study. Before starting the experimental process of the study, opinions were taken from experts in the field of folk music in order to conduct the lesson effectively and efficiently. In accordance with the ASSURE model stages, the pre-competence and learning styles of the students for the course were determined. A 14 week goal and attainment table was prepared in line with the contents of the Turkish Folk Music Theory and Practice course in YÖK's 2018 music teaching undergraduate program, expert opinions and findings obtained from students' learning styles. Solfege exercises, solfege sound recordings and dictation exercises were determined to be used in the course in order to ensure that the determined goals and achievements are permanent, and the determined materials were created according to the learning levels of the students. The created materials were applied together with the study group for 14 weeks and a post-test was applied to the students at the end of 14 weeks. According to the research results; It was determined that it would be more appropriate to use the baglama instrument in the Turkish Folk Music Theory and Practice course. It has been determined that the duration of the course can be sufficient with a correct planning and that the participation of experts in the course will increase the success of the course. It was concluded that there was no special source for the Turkish Folk Music Theory and Practice course, and the existing resources were insufficient and new resources and methods should be developed for the course. A significant difference was found between the pre-test and post-test results of the study group before and after the application. It has been determined that the ASSURE model Based Instruction design and material recommendations prepared in this context are effective on the academic success of the students.