İstihbarat ve veri bilimi: GDELT verileriyle devletler arasındaki çatışma ve işbirliğini derecelendirmek
Intelligence and data science: Scaling conflicts and cooperation between states by GDELT data
  1. Tez No: 672326
  2. Yazar: OĞUZCAN BAŞDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstihbarat Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstihbarat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
İstihbarat; bir ülkenin çıkarları doğrultusunda bilgiye ulaşma ve bu bilgileri analiz etme amacında olan, hedefe yönelik bir faaliyettir. Bir sistemin parçası olan hedeflerin arasındaki etkileşimleri analiz edebilmek için mevcut sistemin bir uyarlaması olan modellemeler kullanılmaktadır. Çalışmada, aktörlerin davranışlarını gözlemleyen bilgisayar destekli sistemler olan ulusal ve uluslararası sistemi modelleyen Çatışma ve Arabuluculuk Vaka Gözetimi (Conflict and Mediation Event Observation, CAMEO) ve bu modele göre veri derleyen GDELT sistemi incelenmiştir. CAMEO modeli, Vaka Verisi (Event Data) denilen, sistemin öznesi olan aktörler ve bu aktörlerin yaptığı davranışlar olmak üzere iki temel unsurdan oluşmaktadır. GDELT ise haber ajanslarından ve internet sitelerinden veri seti oluşturan bir sistemdir. Çalışma içerisinde, CAMEO modelinin temelindeki sosyal olay ve olguların modellenmesinin teorik dayanakları ve bu modellemelerdeki yöntemlere yer verilmiştir. Literatürdeki kavramların ve modellerin açıklanmasından sonra GDELT sisteminden alınan veri setlerinde geçen aktörler ve aktörlere ilişkin değişkenler, istihbaratın temel nitelikleri açısından Birliktelik Kuralları Analizi (BKA) kullanılarak değerlendirilmiş ve yapılan işlemler sonucunda seçilen aktörlerle veri seti filtre edilmiştir. Filtre edilen aktörler arasındaki ilişkilerin analizinde ve ilişkilerin görselleştirilmesinde Sosyal Ağ Analizi (SAA) yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın kapsamı, 2015-2020 yılları arasında Pasifik Bölgesi'nde yer alan nüfusu 20 milyonun üstünde olan 15 ülke içerisinde meydana gelen vakalarda yer alan aktörle sınırlandırılmıştır. Çalışmanın amacı ise GDELT veri setindeki aktörler özelinde, istihbaratın temel niteliklerine uygun verilerin değerlendirilmesi, bu değerlendirme sonucunda aktörlerin saptanması ve aralarındaki ilişkilerin analiz edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Intelligence is an activity carried out towards a specific target which aims to obtain information and analyze this information in the interests of a nation. Modelings that are adaptations of the existing system have been used to analyze the interactions between these targets which are the components of a system. In this study, computer-aided systems, the Conflict and Mediation Event Observation (CAMEO) used to model the national and international system and the GDELT system that compiles data according to the CAMEO, that observe the behaviour of the actors have been investigated. The CAMEO model consists of two fundamental elements called Event Data: the actors who are subjects of the system and the behaviour of these actors. The GDELT is a system that creates data sets from news agencies and websites. In the study, the theoretical bases of modeling social events as well as phenomena underlying the CAMEO model and the methods in these models have been explained. After the description of concepts and models in the literature, the actors and their variables in the data sets received from the GDELT have been evaluated in terms of the fundamental characteristics of the intelligence using Association Rules Analysis (ARA). Furthermore, the data set has been filtered with selected actors according to the results. Social Network Analysis (SNA) methods have been utilized for analyzing and visualizing the relationships between the filtered actors. The scope of the study is limited to the actors involved in the events that occurred in 15 countries with a population over 20 million in the Pacific region between 2015-2020. The purpose of the study is the evaluation of data suitable for the basic characteristics of intelligence, determining the actors, in particular for the actors in the GDELT data set, as a result of this evaluation and analyzing the relations between them.