Cumhuriyet Dönemi Türk Silahlı Kuvvetlerinde İç Hizmet Kanunu
Civil Service Law in Turkish Armed Forces during Republic Period
  1. Tez No: 672340
  2. Yazar: BARIŞ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. HASİP SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, ordunun yönetimi açısından kritik öneme sahip olan İç Hizmet Kanununun Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmadan önce, öncülü Osmanlı Devletinden başlayarak ne olduğu ve maksadı ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına nasıl entegre edildiğini incelemeye amaçlamıştır. Cumhuriyetle beraber modern hukuk yapısına kavuşan devlette, askeri idarenin yasal altyapısını incelemeye odaklanmış olan bu tezde, değişen ve gelişen toplum ve askeri yapı neticesinde ortaya konulan değişiklikler incelenmiş, darbe, darbe girişimleri gibi, yönetim şeklini değiştiren ya da etkileyen önemli siyasal olaylarda yasamanın askeri idare biçimine tesiri, bu eserde ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to put forward what İnternal Service Law is and its purpose, beginning from the premise of the Turkish Republic, Ottoman Empire, which is critical for the management of the army. Then it aimed to examine how this law is integrated into the laws of the Republic of Turkey. In This thesis, which focuses on examining the legal infrastructure of the military administration in the state, which has gained a modern legal structure with the republic, the changes brought about as a result of the changing and developing society and military structure have been analyzed, the effect has been tried to be addressed in this work.