Birleştirilmiş sınıfta bütünleştirilmiş öğretim programı uygulamaları
Integrated curriculum activities in the multigrade classroom
  1. Tez No: 672341
  2. Yazar: YASEMİN GÖZBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada bütünleştirilmiş öğretim programı etkinliklerinin birleştirilmiş sınıf öğrencilerini derslerin kazanımlarına ulaştırmada katkısı belirlenmiştir. Araştırmada kontrol grupsuz deneysel araştırma deseni ile nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması deseni birlikte kullanılmıştır. Araştırma, Mardin ili Kızıltepe ilçesinde 4 sınıfın bir arada okuduğu bir köy ilkokulunda yürütülmüştür. Çalışma grubunu ilkokul 2. sınıfta 1, diğer sınıflarda 2'şer öğrenci olmak üzere toplam 7 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmacının sınıf öğretmenliği görevini yürüttüğü birleştirilmiş sınıf, amaca uygunluğu ve gönüllülük esası gözetilerek seçilmiştir. Çalışmanın nicel verileri için ders kazanımları dikkate alınarak uzman görüşlerine göre geliştirilen“Öğretmen Kazanım Gözlem Formu”kullanılmıştır. Bu form ile 1-5 arasında puan verilerek ham puanlar elde edilmiştir. Nitel veriler ise yine uzman görüşleriyle geliştirilen öğrenci, veli görüşme formları ve araştırmacının video-ses kayıtları alması yoluyla elde edilmiştir. Bu araçlarla elde edilen nitel veriler içerik analizi ile incelenmesiyle“öğrenme-anlama”,“duygular”,“etkinlikler”ve“zorluklar”temaları ortaya çıkmıştır. Türkçe, matematik, hayat bilgisi, fen bilimleri, sosyal bilgiler, görsel sanatlar, müzik, beden eğitimi ve oyun dersleri 3 tema altında bütünleştirilmiştir. Ağ model kullanılarak yapılan bütünleştirilmiş öğretim programı etkinlikleri toplam 114 ders saati sürmüştür. Öğretme-öğrenme sürecinde yaratıcı drama, deney, gösterip yaptırma, tartışma, problem çözme, gezi-gözlem, eğitsel oyun, doğaçlama, rol oynama, dramatizasyon gibi yöntem ve teknikler kullanılmıştır. Öğretmenin uygulama öncesi ve sonrası yaptığı gözlemlere göre bütünleştirilmiş öğretim programı etkinliklerinin öğrencilerin gözlem puanlarında artış sağladığı ortaya çıkmıştır. Öğretim etkinliklerinin öğrencilerin öğrenmesini ve duygularını olumlu etkilediği hem öğrenci hem de veli görüşleriyle belirlenmiştir. Ayrıca etkinliklerin öğrenciler ve veliler tarafından farklı bulunduğu ve problem çözme ile kroki çizme konusunda zorluklar yaşandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the contribution of the integrated curriculum activities to the multigrade class students' achievement was determined. In the research, experimental research design without control group and action research design, which is one of the qualitative research patterns, were used together. The research was carried out in a village primary school where 4 classes study together in Kızıltepe district of Mardin province. The study group consisted of 7 students, 1 in the 2nd grade and 2 in the other classes. The multigrade class, in which the researcher served as classroom teacher,was selected on the basis of volunteering and suitability for the purpose. For the quantitative data of the study, the“Teacher Acquisition Observation Form”, which was developed according to the expert opinions, was used by considering the course acquisitions. With this form, raw scores were obtained by giving points between1-5. Qualitative data were obtained through student, parent interview forms and researcher's video-audio recordings, which were developed with expert opinions. By analyzing the qualitative data obtained with these tools through content analysis, the themes of“learning-understanding”,“emotions”,“activities”and“difficulties”emerged. Turkish, mathematics, life science, science, social studies, visual arts, music, physical education and game lessons were integrated under 3 themes. Integrated curriculum activities using network model took a total 114 lesson hours. In the teaching-learning process, methods and techniques such as creative drama, experimentation, demonstration, discussion, problem solving, travel-observation, educational game, improvisation, role playing and dramatization were used According to the observations made by the teacher before and after the application, it was revealed that the integrated curriculum activities increased the observation scores of the students. It has been determined with the opinions of both students and parents that teaching activities affect students' learning and emotions positively. In addition, it has been determined that the activities are different by students and parents and there are difficulties in solving problems and drawing sketches.